ASH: Gjykatësit e prokuroria duhet të mbajnë përgjegjësi bashkë me ata që montuan rastin “Alfa”

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28/01/2022

Aleanca për Shqiptarët, në konferencën e sotme tha se për vdekjen e Rexhail Qerimit I burgosur për rastin “Alfa”, duhet të mbajnë përgjegjësi të gjithë ata që e montuan këtë rast dhe të thirret seancë urgjente, shkruan Alsat.

“Gjykatësit e prokuroria duhet të mbajnë përgjegjësi bashkë me ata që montuan këtë rast, urgjentisht të thirret seanca dhe më në bazë të ekspertizës së pavarur të konfirmohet pafajësia e të akuzuarve në rastin “Alfa”, si dhe të dëmshpërblehet familja Qerimi, edhe pse nuk ka çmim që u’a kompenson humbjen dhe dhimbjen. Ky rast dëshmoi edhe njëherë nevojën për atë që ne si Aleancë për Shqiptarët e kemi kërkuar prej në fillim, revizion ndërkombëtarë për të gjitha rastet e montuara dhe vet sistemit të drejtësisë”, thanë na Aleanca për Shqiptarët.

Ata gjithashtu thonë se në burg nuk ka pasur ekip mjekësor dhe auto ambulancë dhe I ndjeri është dërguar në spital me veturë të policisë. Kjo nuk është një vdekje e zakonshme qoftë edhe përkeqësimi i gjendjes shëndetësore ka disa shkaqe, qëndrimi padrejtësisht në këtë burg, kushtet dhe trajtimi ne burgje, mungesa e kujdesit dhe trajtimi mjekësorë etj./Alsat

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ