ASH-ja i thotë lamtumirë opozitës, ja postet që përfliten?

Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2023

Bisedimet mes ASh dhe LSDM po zhvillohen në frymë të mirë dhe në atmosferë drejt arritjes së marrëveshjes.

Këtë e kumtoi vetë kryeministri Dimitar Kovaçevski, i cili thotë se qëllimi i hyrjes së ASH-së në Qeveri është arritja e një shumice që ka qëndrim të qartë rreth ardhmërisë eurpiane të vendit. I pyetur për ndarjen e kulaçit, kryeministri mohon të kenë mosmarrëveshje për ndonjë resor.

“Nuk kanë qenë problem këta dy institucione, në përgjithësi nuk ka pasur probleme rreth institucioneve sepse në biseda të tilla flitet për marrjen e përgjegjësive rreth potencialit të kuadrove që ka çdo partner i koalicionit, si dhe në pjesën e ndarjes së përgjegjësive në pjesën e pjesëmarrjes në shumicë parlamentare.”- deklaroi Dimitar Kovaçevski – Kryeministër.

Ndërsa kreu i Aleancës për Shqiptarët, Arben Taravari thotë se finalizimi i marrëveshjes pritet të ndodhë më se voni deri nesër. I njëjti vlerëson se është jokorrekte të shpalos pozitat që ka marrë, deri sa nuk sigurohet plotësisht.
“Besoj se sot ose nesër finalizohet definitivisht marrëveshja dhe atëherë do ta bëjmë publike natyrisht të gjithë, edhe Qeveria edhe Aleanca për Shqiptarët. Mendoj se duhet të përfundojë komplet marrëveshja dhe atëherë të tregojmë. Mendoj se do ishte jokorrekte të themi diçka dhe nesër të mund të ndryshoje, kështu që kur të përfundojë plotësisht i nxjerrim para qytetarëve.”- pohoi Arben Taravri – Kryetar i ASH-së.

Sipas burimeve brenda partive, TV21 mëson se Aleanca për Shqiptarët do të udhëheq me disa dikastere dhe drejtori.
“Ministrinë e Shëndetësisë, Ministrinë e Drejtësisë, pozitën e një zv/kryeministri. Zv/ministrinë e Bujqësisë, zv/ministrinë e Mbrojtjes. Drejtorinë e Doganave, Drejtorinë për të Ardhura Publike dhe Policinë Financiare.”/TV21

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Përfundon votimi për rrethin e parë të zgjedhjeve presidenciale

arber

Ademi: Sot populli foli

arben taravari

Taravari: Jemi të lumtur se e kemi fituar votën e shqiptarëve

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

Ja në sa ora do të shpallen rezultatet e para nga KSHZ

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

Screenshot_2024-04-24-17-56-51-194_com.android.chrome-edit

KSHZ: Deri në ora 17:00, jehona e votuesve është 44.18%

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

INFO

NA NDIQ