ASH-ja mes tre zjarreve para zgjedhjeve parlamentare

INA
INA

19/12/2023

Struktura dhe organet partiake të Aleancës për Shqiptarët janë të ndarë në tre grupe mbi çështjen se si duhet të vepron Aleanca për Shqiptarët në zgjedhjet e ardhshme parlamentare. Kryetari i ASH-së, Arben Tarvari gjatë intervistës në Klan pranoi se në kryesi ka disa qëndrime, por që vendimi do të merret javëve në vazhdim. Në takimin me Ali Ahmetin për të cilin nuk ka qenë e njoftuar partia por vetëm disa bashkëpunëtor të Taravarit ky i fundit thotë se nuk është diskutuar për mundësitë e bashkëpunimit por janë analizuar anketat.

“Ka një pjesë e konsiderueshme që mendon se duhet të shkohet vetë, sido që të dalim dhe ka një pjesë e konsiderueshme mendojnë që ASH duhet të provon ta sjell ndryshimin dhe të shkon me opozitën. Kështu rritet probabiliteti që të sillet ndryshimi”, tha Arben Taravari, Kryetar i ASH-së.

Kryeministri Dimitar Kovaçevski e bën fakt të kryer. Zgjedhjet e ardhshme do të ketë front Evropian, por pa potencuar saktësisht partitë të cilat do të marrin pjesë në të dhe mënyrën e veprimit në zgjedhje, përkatësisht me lista të përbashkëta ose ndaras.

“Po analizohen të gjitha mundësitë për zgjedhjet e ardhshme, por ajo që dihet është se do të kemi dy blloqe: blloku pro Evropian i cili është për integrimin e vendit, ndërsa blloku tjetër ai anti Evropian i cili sipas deklarimeve të liderit të saj, Maqedonia mund të presë edhe 100 vite për t’u bërë pjesë e BE-së”, deklaroi Dimitar Kovaçevski, Kryeministër.

Opozita shqiptare tashmë e bashkuar në një lidhje disa herë ka ftuar ASH-në ta lëshon Qeverinë dhe t’i bashkohet frontit Evropian. Por partia e Taravarit vendosi të qëndron pjesë e pushtetit edhe pas tradhtisë që shumica i bëri ndaj propozim-Ligjit për amnisti, ndërsa përgjegjësi subjekti para votuesve nuk mbajti as për dështimin e subjektit për të propozuar amendament kushtetues i cili parashikon heqjen e përcaktimit 20% për gjuhën shqipe nga Kushtetuta. /Alsat.mk

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Bujar Osmani

Rreziku nga Rusia – Ja kur hapet “kutia e Pandorës” sipas Bujar Osmanit!

IZETT-1392x928

Izet Mexhiti: Përplasjet e mia në BDI datojnë nga viti 2016 kur isha kundër koalicionimit me Nikolla Gruevskin

IMG_9321

VIDEO/Pajaziti: Premtimet e Ali Ahmetit për heqjen e 20%, reprizë që 20 vite vazhdimisht përsëritet

Taravari Gostivar

Taravari: Për pak orë mblodhëm 8 mijë nënshkrime

policia-mk

Vrasje në Bllacë, krisma armësh

imer

Selmani: Për demokracinë do të ishte e shëndetshme që presidenti të zgjidhet në Kuvend

autobus-besa

Aktvendimi për “Besa Transin” do të shpallet më 7 mars

Hristijan Mickoski

Mickoski ankohet: Byreku me jogurt është bërë 120 denarë

Afrim Gashi

Gashi optimist: Mbase sot përfundojmë procesin e mbledhjes së nënshkrimeve për Taravari

INFO

NA NDIQ