ASH: Kongresi i Manastirit ishte më shumë se një unifikim shkrimi e leximi

Picture of INA
INA

22/11/2023

“Kongresi i Manastirit ishte më shumë se një unifikim shkrimi e leximi. Ishte Kongresi i Bashkimit, fundi i ndasive dhe rilindja e një kombi modern që do t’i bënte ballë çdo stuhie.
Ta shkruajmë e ta ruajmë gjuhën tonë të bukur, ashtu siç na mësuan rilindasit, arkitektët e së ardhmes, të cilën po e jetojmë ne sot.
Të krishterë e muslimanë, toskë e gegë, nga çdo krahinë e vilajet, na lanë amanetin më të shtrenjtë, të bashkuar përjetësisht!
115 vjet dritë dhe 36 margaritarë!”, thuhet në urimin e Aleancës për Shqiptarët. (INA)

TË FUNDIT
3 minuta
Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta
10 minuta
Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!
18 minuta
Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni
53 minuta
VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit
2 orë
60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
19 orë
Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu
3 orë
Arrestohet kumanovari në Tetovë, ka tentuar ta sulmojë gruan e tij
1 ditë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti
17 orë
Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

LEXO MË SHUMË

qytetare-1280x899

Mbi 100% rritje e denoncimit të diskriminimit! Orientimi seksual dhe përkatësia etnike mes paraqitjeve më të shpeshta

Prokuroria

Krimi i organizuar/ Dy persona dyshohen për rryshfet – paraburgim për Gjykatësin e Supremes?!

treni stacioni hekurudhor shkup

Ulet numri i udhëtarëve në transportin rrugor në tremujorin e parë në Maqedoni

vmro

VMRO-DPMNE-ja pret që deri me 28 maj të formohet Kuvendi, qeveria deri në mes të qershorit

kredite denar

60.090 denarë i duhen një familjeje katërantarëshe!

ixhet memeti

Ixhet Memeti nuk ka imunitet

uji-vardar

Trupi i pajetë i një burri është nxjerrë nga Vardari në afërsi të Urës së Gurit, për momentin nuk dihet identiteti i tij

Polici-a-2-750x430

Shoferi 32 vjeç nga Kërçova humbi jetën në aksident trafiku

lojra

Do të largohen rekuizitat argëtuese në Karposh të Shkupit, konfirmon MPB

INFO

NA NDIQ