ASH reagon për sulmin ndaj gazetarëve të Alsat

INA
INA

21 Gusht, 2023

Aleanca për Shqiptarët vlerëson se sulmi i sotshëm ndaj ekipit të gazetareve dhe kameramanit të Televizionit Alsat është tmerr dhe akt barbar.

“Ngjarjet e këtilla janë të patolerueshme në shoqëritë demokratike. Fjala e lirë dhe liria e mediave janë të garantuara me Kushtetutë dhe konventa ndërkombëtare, ndërsa kërcënimet dhe sulmet fizike ndaj gazetarëve duhet të sanksionohen nga organet e rendit dhe drejtësisë. Dënimi i këtij akti duhet të paraqesë jo vetëm drejtësi për rastin konkret, por edhe mesazh për të gjithë që në të ardhmen askush, as të mos mendojë të ngrejë dorë mbi gazetarët ose të cenojë punën e tyre.
Mbetemi në mbështetje të plotë të ekipit që sot është përballur me këtë akt të papranueshëm, si dhe të gjithë gazetarëve dhe punonjësve mediatik për të siguruar lirinë e tyre të punës, si një ndër shtyllat qendrore të lirisë tonë të përgjithshme”, thuhet në reagim. (INA)

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

policia-maqedonise-598x330

Aksident i rëndë në fshatin Kamjan. Një i vdekur i moshës 18 vjeçare dhe një i lënduar

Screenshot_2023-10-02-23-10-48-452-edit_com.android.chrome

Aliti: Ahmeti ka biseduar me Kovaçevskin për Ligjin e UÇK-së (video)

LSDM SDSM

LSDM: Nuk rritet çmimi i energjisë elektrike, nga dhjetori rikthehet tarifa e lirë ditore

bilall kasami

Kasami paralajmëron prurje të reja në Lëvizjen BESA: Bashkohuni në kalanë e shpresës dhe dinjitetit!

universiteti-i-tetoves-UT

Rreth dy mijë studentë të rinj i filluan studimet në njësitë akademike të Universitetit të Tetovës

arber ademi

Ademi: Opozita e bashkuara, zëdhënëse e VMRO-së!

Arbri 05

FNT SkupiFestival Shkup së shpejti do të fillon edicionin e tij të 17 të me radhë

fatos reka arjanit hoxha

Hoxha priti në takim ambasadorin e Fatos Reka

Llukman Hebibi

Hapja solemne e vitit të ri akademik në Fakultetin e Administrimit të Biznesit në Kumanovë

INFO

NA NDIQ