ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë

Picture of ina-online
ina-online

18/06/2024

Aleanca për Shqiptarët e krahut të Ziadin Selës ka reaguar kundër Ivan Stoilkoviçit si pjesë kabinetit qeveritar të përbërë nga VMRO dhe VLEN.

Ja reagimi i plotë:

Përveç që do të jetë jolegjitime, Qeveria e paralajmëruar në ardhje tanimë po shtohet edhe me elemente antishqiptare, antiperëndimore dhe antikushtetuese në raport me vendet fqinje. Ministri dhe zëvendëskryeministri që do të jetë i angazhuar për Marëveshjen e Ohrit, Ivan Stoilkoviq, njihet për qëndrimet e tij pro ruse dhe në një linjë me presidentin serb, Aleksandër Vuçiq, nuk njeh Pavarësinë e Kosovës me çka rëndë e shkel Kushtetutën e vendit, si dhe e mohon gjenocidin në Srebrenicë dhe është tallur me të.

Kërkojmë publikisht që para votimit të kabinetit qeveritar, Stoilkoviç të deklarohet publikisht për njohjen e Kosovës si shtet të pavarur, ashtu siç e njeh Kushtetuta e vendit, si dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi dhe të deklarohet pro BE-së dhe SHBA-së. Përveç kësaj, Stoilkoviç duhet të pranojë edhe gjenocidin serb në Srebrenicë në përputhje me rezolutën e Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së, të cilën e votoi edhe Maqedonia e Veriut.
Ju bëjmë thirje edhe koalicionit që humbi zgjedhjet parlamentare (Vlen) që të paktën në këtë pjesë të mos bëjë servilin dhe të mos pranojnë të jenë në një Qeveri derisa Stoilkoviç nuk bën deklarimet e lartë përmendura.

TË FUNDIT
10 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
15 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
15 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje
15 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

ME TE LEXUARA

19 orë
Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!
17 orë
Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”
22 orë
Qytetarët ankohen për produkte të prishura dhe me afat të skaduar!
16 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
19 orë
Moti edhe sot me temperatura deri 40 gradë
16 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
19 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
19 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin

LEXO MË SHUMË

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

tvsh-ime

Ja kur fillon pagesa nga “TVSh-ja ime”

Kim Mehmeti

Pa shqiptarët në të, Maqedonia jo vetëm emrin e flamurin, por do e ndryshonte edhe pamjen!

INFO

NA NDIQ