Asnjë zgjidhje me alarmet për bomba në shkolla

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

02/03/2023

Ministria e Arsimit dhe Shkencës është kundër mësimit onlajn, por vendimi është marrë në bazë të rekomandimeve për siguri. Kështu tha ministri Jeton Shaqiri, ndërsa u shpreh se pret që sa më shpejt Qeveria t’i diskutojë për të gjitha problemet që janë shfaqur – në mësimin tërëditor, problemet që kanë prindërit të cilët janë të punësuar që të mundet, siç tha, të gjendet një propozim i ri për zgjidhje pas rekomandimit të institucioneve kompetente, duke e pasur parasysh këtë që po rritet numri i shkollave që marrin alarm për bombë, ndërsa objektiv tashmë janë edhe nxënësit e shkollave fillore krahas nxënësve shkollave të mesme.

“Do të analizohet situata, do të merren përvojat nga vendet e tjera dhe do të shqyrtohet komunikimi elektronik. Dje ka qenë numri më i madh i shkollave që kanë marrë mesazhe kërcënuese për bomba të vendosura, disa prej tyre për herë të parë kanë marrë alarm dhe nuk kanë qenë të gatshëm ta zbatojnë rekomandimin e MASH-it për mësim onlajn”, tha ministri Shaqiri.

A mendohet që të gjitha shkollat ​​e mesme të kalojnë në mësimin onlajn, ministri Shaqiri u përgjigj se “nuk është vendim i lehtë” nëse do të jetë për shkollat ​​e mesme në Shkup apo në të gjithë shtetin. “Nuk shpejtojmë të marrim një vendim të tillë, sepse një vendim i tillë duhet të merret edhe për shkollat fillore. Sepse dje dhe sot ka më shumë alarme për shkollat ​​fillore sesa për shkollat ​​e mesme. Në fillim, nuk ishin në shënjestër nxënësit e shkollave fillore, vetëm nxënësit e shkollave të mesme, tani alarme ka edhe në shkollat ​​fillore, që hap një problem të ri”, tha Shaqiri, duke u përgjigjur në pyetjen e gazetarëve pas takimit të Komitetit Drejtues të Institutit Ndërkombëtar për Teknologji të Qëndrueshme të Evropës Juglindore (SEEIIST).

TË FUNDIT
1 orë
Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje
2 orë
Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr
2 orë
Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme
2 orë
Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore
2 orë
Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

ME TE LEXUARA

1 ditë
Ahmeti takim me ambasadoren norvegjeze
5 orë
Toshovski sot në Tabanoc takohet me Daçiqin
20 orë
PS-PD bien dakord: 2/3 e listave zgjedhore e hapur! 1/3 të emrave e cakton kryetari i partisë (VIDEO)
1 ditë
Aderime të reja në ASH në Kumanovë, Taravari: Dyert janë të hapura për të gjithë
16 orë
Aktivistja serbe Biserko: Serbia po përdor rastin e Hajrizit për t'i rritur tensionet me Kosovën

LEXO MË SHUMË

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

arben taravari2

Taravari: Deri në fund të vitit, vendime pune edhe për personelin mjekësorë me shkollë të mesme

vanja

Hetimi për vrasjet Vanja-Zhezhovski ka përfunduar, prokuroria kërkon bashkimin e procedurave gjyqësore

faton hajrizi

Avokati Koci konfirmon se e ka gjetur vendin ku mbahet trupi i Faton Hajrizit

policia

Kallëzim penal ndaj tre policëve, gjuajtën me armë zjarri gjatë orarit të punës

arben fetai

“Spiun i Albin Kurtit”, Fetai flet për kritikat për pasurinë e tij: Levica vazhdimisht merret me mua

IMG_4697

Fetai: Do të ndryshojmë ligjin, për një vit të mbyllim 70% të kazinove

arrest ushtar blerim ramadani

Protesta në Ferizaj, kërkohet lirimi i ushtarit të UÇK-së, Blerim Ramadanit

INFO

NA NDIQ