Asociacion i Zekës, Grubi: Kjo sjellje aventureske dëmtoi dialogun Kosovë-Serbi

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

01/03/2023

Marrëveshja e Ohrit është shembull për zgjidhjen e konflikteve në të gjithë Europën, sepse këtu u pa edhe bashkëpunimi i shkëlqyeshëm mes BE-së dhe SHBA-së, u shpreh zëvendëskryeministri i parë Artan Grubi në një panel të Forumit Ekonomik që po mbahet në Shkup. Sipas tij kjo marrëveshje duhet të shërbejë si shembull edhe për çështje të tjera të pazgjidhura, jo vetëm në rajon por edhe më gjerë. Zëvendëskryeministri foli edhe për idenë për formimin e Asociacionin e Komunave Shqiptare në RMV, që në fillim u mendua se është ide e Alternativës, por pastaj doli që ishte ide personale e Sekretarit Gjeneral të kësaj partie, Zeqirija Ibrahimi. Grubi u shpreh se ideja është absolutisht e papranueshme dhe se Marrëveshja kornizë e Ohrit i zgjidh të gjitha çështjet në lidhje me të drejtat e bashkësive në vendin tonë.

“Konsiderojmë se kjo sjellje aventureske bëri shumë dëm në dialogun mes Kosovës dhe Serbisë në Bruksel dhe paraqet qëndrim që u ndryshua brenda ditës. Doli partia demantoi dhe personi që e tha këtë ide, publikisht tha se ky është vetëm qëndrimi im personal dhe se partia nuk qëndron prapa kësaj ideje. -Edhe në partinë tuaj jeni në idenë e njëjtë, mendoj për bashkëpartiakë tuaj… -Po, për fat të keq ai nuk është qëndrim partiak. Qëndrimi partiak është shumë i qartë se kjo ide është kundër interesave të Maqedonisë së Veriut, kundër interesave të gjithë rajonit, kundër interesave të BE-së dhe SHBA-ve për paqe, stabilitet dhe siguri, për zgjidhje të konflikteve në vendin tonë”, tha Artan Grubi, zëvendëskryeministër.

TË FUNDIT
5 orë
Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet
5 orë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur
5 orë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
11 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

15 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
13 orë
Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin
15 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
11 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur
22 orë
Deri 41 gradë, ky është moti për sot
15 orë
Gjukanoviq merr informata nga Kosova se po përgatitet atentat ndaj tij
8 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
22 orë
Media spanjolle: Shqipëria mes destinacioneve evropiane perfekte për pushime
15 orë
DW për shlyerjen e adresave të shqiptarëve: Si po i gërryen Serbia të drejtat e shqiptarëve etnikë?

LEXO MË SHUMË

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

IMG_4336

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

IMG_4335

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

63cca913-aa66-4fdf-a82b-8dc41175a33c

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ