Asociacioni, eskperti i sigurisë me deklaratë të fortë: Beogradi kërkon që brenda Kosovës të krijojë një Serbi të vogël

INA
INA

07/11/2023

Eskperti i sigurisë, lir Kulla është shprehur se Beogradi kërkon që brenda Kosovës të krijojë një Serbi të vogël, përmes asociacionit të pretenduar në mënyrën e tij.

Komentet Kulla i bëri përmes një interviste në EuroNews Albania, ku tha se Vuçiç pretendon që këtë hapësirë serbe që dëshiron të krijojë brenda Kosovës, ta kontrollojë përmes Listës SRPSKA.

Ai foli edhe për ish-drejtuesit e Kosovës, Hashim Thaçin dhe të tjerët, që po përballen me drejtësinë në Hagë. Sipas Kullës, ata janë peng i asaj që po ndodh.

“Problemin në fakt e ka përfaqësuesi i BE-së, Lajçak, që ka qenë ministër i Jashtëm i Sllovakisë, që nuk e njeh Kosovën apo edhe përfaqësuesi i Politikës së Jashtme të BE-së që vjen nga Spanja, një vend tjetër që nuk e njeh Kosovën.

Kurti ka thënë ok për një draft, por ajo që ne dimë është që Serbia kërkon që të ketë brenda Kosovës një Serbi të vogël dhe ta menaxhojë përmes Listës SRPSKA. Albinin e ka gjetur belaja, sepse është si puna e atij që thotë “ça uji i ke dhënë gomarit”. Është i detyruar t’i qëndrojë një loje të madhe. Pas Serbisë qëndron politikisht Rusia”, u shpreh Kulla.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

“Prokuroria do hetojë lidhjet e tij me Pacollin”, eksperti: Divorci dhe transaksionet, çfarë fsheh Naim Murseli

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Vrasja e Liridonës, paralajmëron Kerquku: Dikush është në siklet të madh, të bëhen sytë katër

albin kurti

Kurti u drejtohet me videomesazh qytetarëve serb të Kosovës

Liridona ademaj

Eksperti i sigurisë flet për planin e vrasjes së Liridonës, ja çka paralajmëron në procesin gjyqësor

Spartak Ngjela

“Keni për ta parë…”, avokati shqiptar ‘godet’ Radoiçiqin – jep lajmin e keq për “sllavët”

tome-gashi

Teoria e Tomë Gashit: Naim Murseli e ka pasur një frikë, ka qenë në presion të madh nga dikush tjetër

77-1-750x430

Policia e Kosovës ka arrestuar sot në veri politikanin serb, Aleksandar Arsenijeviq

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

“Kam mesazhet kur Naimi kërkon lekë borxh”, Gazetari: Arrestime të reja për vrasjen e Liridonës

sulmuesit-e-valon-syles

Sulmuesit e Valon Sylës dënohen me nga 2 vjet burg

INFO

NA NDIQ