Asosacioni, Albin Kurti: S’jam budalla!

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

15/01/2023

Në një intervistë për NCR-në holandeze, kryeministri i Kosovës Albin Kurti tha se përfaqësuesit e tij kishin një “marrëveshje zotëri” që mbante “strukturat ilegale në veri” dhe shtoi se ai nuk mori pjesë në të.

“Slogani që shohim te serbët është: “Lutju Zotit dhe beso në Rusi”. Askund në Evropë mbështetja e Putinit nuk është kaq e fortë. Kjo është ajo që ne po luftojmë: kundër fashizmit të Moskës dhe aleatëve të saj”, shton Kurti.

NCR shkruan se gjëja e fundit që dëshiron Kurti është “krijimi i një shteti brenda shtetin” me komunitetin e komunave serbe. Referim i tij është Bosnja, ku Republika Srpska autonome ka fuqi të madhe dhe bllokon çdo vendimmarrje dhe përparim në vend.

“Nuk jam aq budalla sa të lejoj diçka të tillë këtu”, ka thënë Kurti.

Ai i quan “joautentike” protestat në veri të Kosovës. “Njerëzit sillen me autobusë nga Serbia për të udhëhequr barrikadat. Kemi prova që janë persona të maskuar me karakteristika të milicisë ruse Ëagner, Ujqërve të Natës (bandat ruse të motoçikletave besnike të Putinit) dhe të ashtuquajturës Brigadë Veriore”, thekson Kurti.

“Ne do të duhet të vendosim shtetin e së drejtës në veri të Kosovës për të luftuar realisht paligjshmërinë atje”, thekson Kurti.

Përpos kontrabandës dhe krimit, arkën e shtetit më së shumti e ka prekur fakti që askush në veri nuk paguan rrymën.

“Ne po rrjedhim gjak financiarisht për shkak të kësaj. Ne i dhamë licencë kompanisë së tyre energjetike dhe bëmë marrëveshje në qershor për ta zgjidhur, por nuk respektohet”, kujton Kurti.

“Nuk e kam problem me serbët atje, por me fqinjin tonë verior. Përderisa Vuçiç nuk mund të distancohet nga gjenocidi i mëparshëm serb, pret tjetri. Po të mos ishte NATO, serbët do të na kishin masakruar sërish. Nuk e di nëse janë të aftë për këtë, por e di që do ta kishin qëllimin”, përfundon Kurti. /tesheshi.

TË FUNDIT
11 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
3 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
3 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
5 orë
Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat
5 orë
SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

ME TE LEXUARA

3 orë
PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti
1 ditë
Ulen çmimet e derivateve të naftës në Maqedoni
3 orë
Schneeberger: Kurti s'ka faj, BE po bëhet "kukull" e Vuçiqit dhe Putinit
22 orë
Takimi i Presidentes Siljanovska Davkova me ambasadorin britanik Metju Loson
11 minuta
Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën
22 orë
S’ka takime mes grupeve për formimin e Qeverisë, palët diskutojnë brenda radhëve të veta
22 orë
Greqia luftë në dy fronte! Bllokim të Shqipërisë dhe Maqedonisë së Veriut në rrugën drejt anëtarësimit në BE

LEXO MË SHUMË

Shkolla Vizbeg

Në shkollën e Vizbegut po bëhet regjistrimi i klasave të para! Elezi: Në shtator mësimin do e fillojnë nga klasa e parë deri të pestën

Screenshot_2024-05-21-12-09-03-445_com.android.chrome-edit

Schneeberger: Kurti s’ka faj, BE po bëhet “kukull” e Vuçiqit dhe Putinit

Prokuroria

PTHP: Hetim ndaj dy personave për marrje ryshfeti

vmro vlen negociata

Qeveria e re VMRO dhe VLEN, një miliardë euro për komunat

dash-1

SHBA: Aksioni policor në veri, i pakoordinuar dhe përshkallëzon tensionet

ivan

Alarmon ministri kroat: Situata në Kosovë nuk është e mirë, ja për çfarë po përgatitemi

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

Screenshot_2024-05-20-23-16-19-497_com.facebook.katana-edit

Aksioni i Policisë në veri, u konfiskuan rreth 75 milionë dinarë, 1.6 milion euro, dollarë e franga

GJYKATA

Pa vullnet politik nuk mund të ketë reforma në gjyqësor

INFO

NA NDIQ