Astrit Selmani i bashkohet skuadrës rumune Dinamo Bukuresht

INA
INA

11/02/2024

Astrit Selmani është bërë me skuadër të re pas largimit nga suedezët e Goteborg.

Sulmuesi kosovar karrierën do ta vazhdoj në Rumani, ku është futbollisti më i ri i Dinamo Bukureshtit.

Ka qenë faqja zyrtare e skuadrës rumune që ka zyrtarizuar afrimin e kosovarit, derisa i ka uruar suksese në aventurën e re.

Njoftimi i plotë nga Dinamo Bukuresht:

Mirësevjen, Astrit Selmani!

Reprezentuesi kosovar Astrit Selmani (26 vjeçar), herën e fundit në IFK Göteborg, sot është sulmuesi i ri i skuadrës sonë, njofton Dinamo 1948 përmes platformave zyrtare të komunikimit.

I lindur në Malmö me shtetësi të dyfishtë, Kosovë dhe Suedi, Selmani e filloi karrierën në futbollin suedez dhe luajti për Tornngelholm, Kristianstads, Rosengård, Torns, Varberg dhe Hammarby, duke u transferuar në verën e vitit 2022 nga Hapoel Beer Sheva (Izrael).

Selmani nuk është përshtatur me Izraelin, duke u huazuar në Midtjylland (Danimarkë) dhe IFK Göteborg (Suedi) gjatë vitit të kaluar.
26 gola u shënuan nga Selmani në premier ligën e Suedisë, sipas transfermarkt.com për Varberg dhe Hammarby.

5 përzgjedhje ka sulmuesi i ri dinamik për kombëtaren e parë të Kosovës. Ai luajti 3 ndeshje në kualifikueset e Botërorit në Katar dhe shënoi gol në miqësoren mes Kosovës dhe Burkina Fasos.

Selmani shënoi 6 gola në kupat e Europës dhe paraprakisht të Conference League, 5 për Hammarby dhe 1 për Hapoel Beer Sheva.

1 trofe e ka Selmani ne arritjen e tij, kupen e Suedise ne vitin 2021 me Hammarby.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

real

Real Madridi do të apelojë kartonin e kuq ndaj Bellinghamit

INFO

NA NDIQ