Ata që e kryen Banjskën duhet të mbahen përgjegjës”, Lajçak: S’ka imunitet për ta

Picture of INA
INA

29/06/2024

Emisari special i BE-së për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçak, po merr pjesë në Samitin e Dubrovnikut, ku nga ministrja e Jashtme e Kosovës, Donika Gërvalla, iu kërkua ta dëgjojë qëndrimin në lidhje me faktin se kryekrimineli Millan Radoçiq, po lëvizë i lirë në Serbi.

Lajçak tha se pozicioni i Bashkimit Evropian është i qartë, ku sipas tij, të gjithë ata që i kryen aktet kriminale në Banjskë të Zveçanit duhet të mbahen përgjegjës.

“Pozicioni i BE-së ka qenë i formuluar dhe është i qartë që ata që i kanë kryer aktet kriminale në shtator të vitit 2024 duhet të mbahen përgjegjës. S’ka imunitet për ta dhe BE-ja e përsërit këtë edhe në takime bilaterale”, tha Lajçak.

Ndihmës Sekretari amerikan i Shtetit, James O’Brien, tha se ShBA-ja dhe BE-ja presin, pasi sipas tij, u është premtuar që kryekrimineli Radoiçiq të kalojë në një proces të plotë ligjor në Serbi.

TË FUNDIT
59 minuta
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë
6 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
7 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
16 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
24 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

ME TE LEXUARA

24 orë
Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit
16 orë
Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur
7 orë
Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)
6 orë
Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar
59 minuta
Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

LEXO MË SHUMË

Keshilli-Evropian-flamuri-rus-

Këshilli Evropian vendos për heqjen e vizave për shtetasit e Kosovës që kanë pasaporta të Serbisë

liqeni i ujmanit

Sulmi në Liqenin e Ujmanit, policia identifikon një të dyshuar

faton

Flet nëna e Faton Hajrizit: Flinte në krevat betoni i lidhur me zinxhir (VIDEO)

liridona shala faton hajrizi e dashura

Flet e dashura e Faton Hajrizit: Pa e pa trupin e tij nuk besoj që ka vdekur

ujmani

Një shpërthim i fuqishëm pranë liqenit të Ujmanit

arianit koci

Koci: Jam i gatshëm të shkoj në Serbi, nëse më autorizon familja e Faton Hajrizit dhe shteti

albulena haxhiu

Haxhiu s’i beson Serbisë se është vrarë Faton Hajrizi, e dënon vrasjen e policit në Lloznicë

faton hajrizi

Orët e fundit të Faton Hajrizit – sa kilometra i bëri nga vendi ku dyshohet se e vrau policin deri te fabrika ku u strehua

ganimete musliu

Musliu: Fatoni i braktisur nga shteti i vet, krejtësisht i vetmuar u vra nga serbët

INFO

NA NDIQ