Atdheu ne rrezik!!!

INA
INA

23/12/2023

shkruan: Dardan Islami

Raporti inteligjent qe po e lexonte Kurti sot ne konferenc per shtyp, ishte nje raport i detajuar qe pershkruante pregaditjet dhe levizjet e grupeve te armatosura, por edhe ushtris dhe xhandarmaris serbe rreth kufirit te Kosoves, diteve te fundit.

Verehet qarte se kreret tane te shtetit po ndjehen te kercnuar, dhe te deshpruar po kerkojn ndihmen e perendimit, pa te cilin tani me e kan te qarte se nuk luftohet Serbia.

Ne pyetjen se a do te rrezikonte Serbia ta perdore ushtrine e saj direkt, duket qarte se ajo preferon qe te mos perzihet direkt, duke ja lene pergjegjsine serbeve vendas, formacionit paramilitar, “Brigada e veriut” , per ta kriju nje gjendje te re faktike ne terren.

Secili vend i rajonit po kercnohet nga te njejtat grupe dhe rryma, dhe secili e ka hisen e vet per tu ballafaquar me keto hordhi serbo, sllavo, ruse, ku pra edhe Kosova nuk ben perjashtim.

Kjo lufte psikologjike duket se e ka mberri efektin dhe kulmin e saj duke ngre alearmet e siguris ne shkallen me te larte te mbrojtjes ndonjeher ne vendin tone.

Krejt çka mbetet pas ketij alarmimi, eshte shpallja e gjendjes se jashtzakonshme e percjell nga mobilizimi i mundshem i popullsis.

Dhe nese vjen deri te pushtimi i vendit, une jam me se i bindur se djemt dhe vajzat me te mire te kombit si edhe ne te kaluaren, do ti dalin zot atdheut.

Kthim prapa nuk ka!

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

edison ypi

Katibim

skender-asani

Idetë e mëdha në thelb kanë kauza mirëkuptimi

putin-balkan

Sulme kimike në qytetet gjermane!? Raporti: Pushtimi tokësor i Putinit, skenar i mundshëm

Enver Bytyqi

A ja vlen që shqiptarët të paguajnë kaq shumë për prestigjin e liderit?

opinion

Të ruhemi nga pseudoshkenca e sharlatanëve

Makron Macron

Macroni gjuajti sërish me bazukën e tij – dhe Rusia nuk është objektivi i vetëm

Xhelal Zejneli

Çështja shqiptare në Maqedoni-ridefinimi i Maqedonisë

femijet nerove krusheve

Fëmijët dhe prindërit shqiptarë e nisin vet ndërtimin e shkollës në Krushevë, dora e shtetit nuk duket askund

Bekim Qoku

30 për qind e shqiptarëve në Maqedoni konsiderohen pakicë

INFO

NA NDIQ