Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

Picture of INA
INA

16/05/2024

Një atentat kundër kryeministrit sllovak Robert Fico ka shkaktuar tronditje në një vend ku një dhunë e tillë është ‘e paprecedentë’.

Politikanët e Evropës Qendrore dhe Lindore shpesh udhëtojnë “me pak siguri” që i ndan nga anëtarët e publikut të gjerë.

Por njerëzit kanë frikë se një siguri e tillë e dobët ka çuar në “momentin e Franz Ferdinandit” të Sllovakisë, duke na çuar një hap më pranë kërcënimit të afërt të Luftës së Tretë Botërore, shkruajnë mediat e huaja.

Rrjetet sociale tashmë janë plot me komente të njerëzve që e krahasojnë vrasjen e politikanit pro-Putin me vrasjen e Franz Ferdinand, trashëgimtarit të fronit austro-hungarez, që shkaktoi shpërthimin e Luftës së Parë Botërore saktësisht një muaj më vonë.

Njëri pyeti: “A ka ndokush tjetër që po sheh klimën si në kohën e Franz Ferdinand këtu?”.

Një tjetër, spekuloi se ata mund të jenë ‘të habitur kur e gjejnë veten duke luftuar në llogore pas një viti’ nëse ne ‘injorojmë këto lajme’.

Ashtu si të gjithë në Sllovaki, një vend me më pak se 6 milionë banorë, Darina Malova, një profesoreshë në Universitetin Comenius në Bratislavë, ishte ‘sinqerisht e tronditur’ nga të shtënat ndaj Ficos.

Por nuk është hera e parë në tre dekada që nga rënia e komunizmit që Sllovakia është tronditur nga dhuna politike.

Kush është Robert Fico dhe cilat janë pikëpamjet e tij politike?
Tani në mandatin e tij të tretë si kryeministër, politikani populist ka qenë gjithmonë përçarës me lidhjet e tij me korrupsionin, kundërshtimin ndaj të drejtave të LGBTQ+ dhe mbështetjen për Vladimir Putin.

Fillimisht anëtar i Partisë Komuniste, Robert Fico ka qenë deputet që nga vitet 1990 dhe një figurë dominuese në politikë për 20 vjet.

Një ‘avokat i talentuar’, ai ishte një ‘i ri, gjysmë reformator’ përpara se Revolucioni Kadife në Sllovaki të rrëzonte regjimin në vitin 1989, sipas Kevin Deegan-Krause, një profesor në Universitetin Shtetëror Wayne.

Një vendas 71-vjeçar qëlloi disa të shtëna duke goditur Ficon, pasi thirri ‘Robo, hajde këtu’, ndërkohë që politikani fliste me njerëzit.

Një i moshuar që ishte dëshmitar i të shtënave tha: “Sapo do t’i shtrëngoja dorën”.

I dyshuari u kap dhe u shtri përtokë dhe rojet e sigurisë u panë duke e futur kryeministrin e plagosur në një makinë që e largoi atë nga vendi i ngjarjes.

Më pas ai u transportua me helikopter në spitalin e Banska Bystrica me lëndime potencialisht të rrezikshme për jetën.

Një zëdhënës tha: “Orët e ardhshme do të vendosin”.

Kjo nuk është hera e parë që Fico përballet me kërcënime me dhunë.

Juraj Krajčík, 19-vjeçari që vrau dy persona LGBT+ në vitin 2022, e emëroi Fico-n në një listë objektivash në manifestin e tij.

TË FUNDIT
2 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë
1 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
2 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
2 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

ME TE LEXUARA

2 ditë
Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter
2 ditë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin
1 ditë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
1 ditë
Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit
2 orë
Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

LEXO MË SHUMË

aeroplani-kinez

Avioni goditet nga turbulencat në ajër, humb jetën një pasagjer, plagosen 30 të tjerë

ebrahim raisi

Pamjet me dron tregojnë vendin e rrëzimit të helikopterit, ku vdiq presidenti i Iranit

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

Benjamin Netanyahu

Izraeli “merr hak”, vendos tarifa 100% për importet nga Turqia pas deklaratave të Erdoganit

fico atentat

A po i destabilizojnë vendet ,vrasjet dhe tentativat për vrasje të liderëve?

fico atentat

Atentati ndaj kryeministrit sllovak – njerëzit po e krahasojnë me vrasjen që shkaktoi fillimin e Luftës së Parë Botërore

fico atentat

Mori tre plumba në trup, si është gjendja e kryeministrit sllovak?

INFO

NA NDIQ