Ateron në Tiranë avioni special nga Izraeli, mbërrijnë 40 shtetas të Shqipërisë, Kosovës dhe Maqedonisë

ina-online
ina-online

09/10/2023

Ministria e Evropës dhe Punëve të Jashtme e Shqipërisë njoftoi se sonte ka mbërritur avioni i parë me shtetas shqiptarë, maqedonas dhe kosovarë që kërkuan të largoheshin nga Izraeli pas shpalljes së gjendjes ushtarake.

Aeroplani “Air Albania” me 40 pasagjerë, përfshirë shtetas nga vendet e rajonit si Kosova, Maqedonia e Veriut, i mbështetur nga Ministria e Evropës dhe Punëve të Jashtme, Ministria e Infrastrukturës dhe Energjisë dhe ambasada shqiptare në Izrael zbarkuan pak më parë në aeroportin ndërkombëtar “Nënë Tereza”, thuhet në njoftim.

Pasagjerët u pritën dhe u përshëndetën nga ministri Igli Hasani.

Ministria shton se në ditët në vijim do të ketë më shumë fluturime speciale për në Tel Aviv, në koordinim me ministritë e vendeve të rajonit për të ndihmuar të gjithë qytetarët që duan të kthehen në vendet e tyre.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nëse VMRO nuk propozon ministrat e saj në qeverinë teknike, lë njollë në procesin zgjedhor

Fatmir-Bytyqi

Bytyqi: Maqedonia e Veriut kultivon shoqëri të qëndrueshme, të drejtë dhe gjithëpërfshirëse

MUHAMERI

Deklarata Universale e të Drejtave të Njeriut dhe Maqedonia

Ministria-e-Drejtesise_1-780x470-1

Ligji për zyrën e kthimit të pronave hyn në procedurë parlamentare në RMV

ulutash

Komandanti i KFOR’it flet për situatën në Veri: E qetë, por mbetet e brishtë

bajram begaj

Presidenti Begaj: Shqipëria u zgjodh për herë të tretë anëtare e Këshillit të të Drejtave të Njeriut në OKB

VISAR

Talat Xhaferi kryeministër, Ademi: Kthim prapa s’ka, moment që shënon histori!

dimitar kovacevski

Kovaçevski: LSDM do të korrë fitore të dyfishtë në zgjedhje

Rama-Scholz-1068x730-1-600x360

Rama e harron “Open Balkan”, falendëron Scholzin për Procesin e Berlinit, e quan platformë kryesore për rajonin

INFO

NA NDIQ