Atje në Veleshtë, derës ja putha pragun

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

20/02/2022

Shkruan Përparim Istrefi

Hyra në shtëpinë e vjetër atje në Veleshtë,
derës i’a putha pragun gjithë ankth
e ajo më ledhatoi me mall.
Vatra e zjarrit me zë dëshprimi më qortoi.

Përse je përhumbur,o mërgimtar?
Harku i oxhakut më buzëqeshi
vargonjët mbi vatër fytyrën ma njohën,
guri i votrës u zgërdhi e tha
më paske vjedhur ngjyrën!
Dhomat më flakën hidhërueshëm
larg netëve të harruara.

Te qoshja e shtëpisë data e gdhendur në gurë
mbuluar nga myshku
edhe hekurat e dritareve të holluara
prej ndryshkut.

Aty në trupin e arrës germat e emrit tim
ishin rritur bashkë me trungun,
në livadhe përreth më ngjau
se lulet rriteshin pa ngjyr
dhe pa aromën e parfumit.

Dielli i korrikut zemrën s’ma ngrohu
edhe hëna nga nervoza
lindte tëpër vonë.

Eh rinisë sime i kishin humbur gjurmët
përgjithmonë, malli s’kishte fjetur gjumë kaq mote… sa mot??

O streha ime e dikurshme nën atë çati harrimi

o vegim o dritë e frikshme,
më jep atë shpresë të jetoj
edhe këto pak vite që më kanë mbetur
deri në të largëtat kujtime,
ashtu si rrjedh vargu i poetit në dhimbje për vendlindjen time.

TË FUNDIT
56 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
58 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
1 orë
Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer
2 orë
Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”
11 orë
Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin "pro" BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër "ata janë të kapura"

ME TE LEXUARA

58 minuta
Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime
21 orë
Valixhja para komunës së Çairit, Zejdi: Nuk jam pjesë e atij skenari
16 orë
Sasho Mijallkov lirohet nga burgu të enjten
56 minuta
Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij
20 orë
Qeveria me njoftim: Qytetarët të mos bien pre e mashtrimeve, nuk kemi dërguar mesazhe për kompensim
15 orë
VLEN vazhdon negociatat për qeverinë e re! Zejdi thotë se ka mekanizma për t’i parandaluar, nuk përjashton protestat
20 orë
Zejdi zbulon se çfarë janë podrumet e kuqe që i përmendi Ali Ahmeti

LEXO MË SHUMË

keshilli-gjyqesos-

Këshilli gjyqësor ia mori imunitetin gjykatësit suprem Georgiev dhe e miratoi paraburgimin të tij

zgjedhjet-maqedoni

Votojnë të sëmurët, personat të pafuqishëm dhe të burgosur para rivotimit të nesërm për zgjedhjet parlamentare në shtatë vendvotime

mexhiti izet

Mexhiti optimist: Mendoj se puna e kryeparlamentarit është e kryer

keshilli-gjyqesos-

Këshilli Gjyqësor me seancë urgjente në mesnatë, “për t’ia marrë imunitetin gjykatësit Naqe Georgiev”

IMG_2237

Sejdiu nga VLEN: Kur gjykatat vendosin “pro” BDI-së ishin të mira, kur vendosin kundër “ata janë të kapura”

Screenshot_2024-05-20-22-03-17-614_com.android.chrome-edit

“Na tha publikisht – e kam zgjedh Artanin, nuk e jap” – Mexhiti thotë se “rezultati në Çair është rezultat i budallakive” të Grubit

kastriot-rexhepi

Rexhepi: Kryetari i kuvendit duhet të jetë shqiptar

Mijallkov Sasho

Sasho Mijallkov të enjten lirohet nga burgu

izet mexhiti

Kritikat e Frontit Europian / Mexhiti: Ai që humb ka të drejtë të qajë dhe vajtojë

INFO

NA NDIQ