Atletja shqiptare nga Maqedonia thyen rekord në Beograd, medaljen ia dedikon babait

INA
INA

26/12/2023

Atletja shqiptare nga Maqedonia e Veriut, Jumna Fetahu ka thyer rekord shtetëror në turneun ndërkombëtar të atletikës të zhvilluar në Beograd. Në disiplinën e hedhjes së gjyles në kategorinë e të rejave dhe të rinjve, Jumna Fetahu arriti të merr vendin e parë me rezultat 13.58 metra, që është rekord shtetëror për pioniere dhe juniore të reja, teksa rekordi i saj i vjetër ka qenë 12.67 metra.

Kështu shkupjanja theu rekordin për 91 cm, përderisa për të arritur të plotësojë normën për në Kampionatin Europian për të rinj që do të mbahet në vitin 2024 në Banjska Bistrica, Jumnës i nevojiten edhe 82 cm. Këtë normë atletja shqiptare pritet ta plotësojë në turneun e kampionëve të rinj që është nën organizimin e KA Partizan.

Këtë sukses dhe këtë arritje, Jumna Fetahu ia ka dedikuar babait të saj me një mesazh emocionues.

“Babi, ti atje, une këtu. Ti e theve kufirin, une rekordin. Aty ku dhemb më së shumti, aty ku atomin e fundit e jap për mëmëdhenë”, ka shkruar Jumna.

Kjo e fundit ka aluduar në Betejën e Koshares, e cila ishte zhvilluar në kufirin ndërmjet Kosovës dhe Shqipërisë, u ku babai i saj Sakip Fetai ishte pjesë e asaj beteje dhe fitore historike në vitin 1999.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Erjona-Jonuzi

Erjona Jonuzi dekorohet nga Komuna e Tetovës për kontributin në sport

Napoli rrahmani

VIDEO/ Napoli triumfon mes dramës, Juventus mposhtet në “Maradona”

Britain Soccer Champions League

Bajerni “hjek” dorë nga Çabi Alonso, tani preferon trajnerin holandez

Bellingam Real Barca

Sulmi “nuk ndez”, Barcelona del e “gjymtuar” nga “San Mames”

maradona

Lista me yjet e futbollit që ranë në rrjetën e dopingut, nga Maradona te Guardiola e së fundmi Pogba

manchester-city

City fiton derbin e Manchesterit

IMG_9475

Shkëndija e “shkel” Vardarin, por si kaloi Shkupi dhe Struga

shaqiri-zvicra

Xherdan Shaqiri gjen golin e parë në sezonin e ri, por Chicago Fire pëson humbje

le brons

LeBron James, i pari që arrin shifrën prej 40 mijë pikëve në NBA

INFO

NA NDIQ