ATO e bllokuar në negociatat politike, pa drejtor dhe pa rrogë për dy muaj

INA
INA

01/11/2023

Agjencia teknike-operative (ATO) ka një rëndësi jetike për çështjet e sigurisë në vendin tonë, është konkluzioni i përbashkët i më të thirrurve dhe kompetentëve për punën e saj. Si organ i pavarur shtetëror, edhe pse Agjencia është themeluar me ligj të veçantë, ka dy muaj që është pa drejtor. Kryetarja e Komisionit parlamentar për zgjedhje dhe emërime, Marija Georgievska, ka bërë të ditur se në konkurs janë regjistruar jo më pak se 21 kandidatë.

Në deklaratën e saj, Georgievska ka theksuar se ekzistojnë disa aplikacione që janë vlerësuar si të diskutueshme dhe mendojnë se duhet të kontrollohen për të parë nëse janë të përshtatshme për detyrën e drejtorit të ATO-s. Ky proces është thelbësor për sigurinë dhe funksionimin e strukturave të sigurisë në vend.

Ministri i Punëve të Brendshme, Oliver Spasovski, është shprehur se është i gatshëm për një debat të hapur në nivel politik për të siguruar zgjedhjen e drejtorit të ATO-s. Ai ka nënvizuar rëndësinë e këtij institucioni për parandalimin e abuzimeve me sistemin e monitorimit të komunikimeve elektronike.

Megjithatë, një çështje e rëndësishme është mungesa e pagave për punonjësit e ATO-s për dy muaj. Kjo situatë mund të ketë ndikim negativ në funksionimin e institucionit dhe në përmbushjen e detyrave të tyre.

Në vitin 2015, vendi është përballur me një skandal të madh të përgjimeve të politikanëve dhe sektorit joqeveritar nga Drejtoria e Sigurisë dhe Kundërzbulimit (DSK). Kjo ka çuar në reforma dhe krijimin e Agjencia e Sigurisë Kombëtare (ASK) për të rritur pavarësinë dhe integritetin e sistemit të monitorimit të komunikimeve elektronike.

Në 5 shtator 2023, Kuvendi ka miratuar një vendim për publikimin e shpalljes publike për zgjedhjen e drejtorit të ATO-s. Drejtori i ATO-s mund të zgjidhet nga kushdo që plotëson kushtet e përcaktuara, përfshirë shtetësinë e Maqedonisë, eksperiencën në fusha të caktuara dhe shkollimin e nevojshëm.

Ky proces i zgjedhjes së drejtorit të ATO-s është i rëndësishëm dhe do të ndikojë në sigurinë dhe funksionimin e sistemit të monitorimit të komunikimeve elektronike në vend./Telegrafi/

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

Bujar Osmani

Osmani: Shqiptarët përdoren si temë rezervë për pozicione më të mira elektorale nga partitë nacionaliste maqedonase!

INFO

NA NDIQ