Austri: Mbi 4.5 milionë banorë kanë marrë dozën e tretë të vaksinës

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

08/02/2022

Që nga hyrja në fuqi e vaksinimit të detyrueshëm në Austri, dhe e kërkesës për marrjen e vaksinës përforcuese pas skadimit të afatit të certifikatës, ka filluar një fluks dukshëm më i madh i qytetarëve për të marrë vaksinën. Radhët e personave nëpër qendra të vaksinimit janë të gjata. Në njërën nga qendrat e vaksinimit në Vjenë “Austria Center Vienna” duhet të pritej mbi 2 orë për të marrë vaksinën. Kjo mund të shihet edhe nga fotoja e realizuar nga albinfo.at.

Sipas një raporti të publikuar nga heute.at, deri më tash në Austri me dozën e parë janë vaksinuar 75.8 për qind, me dozën e dytë 72,2 për qind, ndërsa me dozën e tretë 51 për qind, apo mbi 4,5 milionë persona.

Megjithatë, Austria ka filluar të mendojë edhe për dhënien e dozës së katërt të vaksinës. Ekspertët e Koordinimit Kombëtar të Krizave (GECKO) kanë diskutuar se pas sa kohe qytetarët duhet të marrin dozën e katërt nëse është e nevojshme.

“Nëse variantet e ngjashme me ato aktuale mbeten dominuese, atëherë sigurisht që ka kuptim të merret në konsideratë doza e katërt, e cila mendohet të fillojë nga vjeshta për këdo që vaksinimi i tretë është më shumë se gjashtë deri në nëntë muaj më parë, thonë ekspertët.

Të dielën në Austri u raportuan 29,324 raste të reja. Siç shpjegoi shefja e GECKO-s, Katharina Reich, numri i infeksioneve të reja këtë javë ka rënë dukshëm. Megjithatë, mund të supozohet se infeksionet do të mbeten në nivele të larta. “Situata është ende e paqëndrueshme”, ka shtuar ekspertja.

Në raport thuhet se nëse del ndonjë variant krejtësisht i ri, shumë gjëra do të hapën sërish, mirëpo mendohet se mbrojtja më e mirë është përmes vaksinimit.

TË FUNDIT
12 orë
Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në EURO 2024
13 orë
Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë
1 ditë
Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!
1 ditë
Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet
3 ditë
Gjermania edhe më shumë do t'i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

ME TE LEXUARA

13 orë
Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë
12 orë
Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në EURO 2024

LEXO MË SHUMË

shqiperi-zvicer-587x396-1

Nuk ka tubim në Zvicër pa flamur shqiptar, sidomos në ato sportive. Kjo u pa edhe në EURO 2024

slloveni punetor

Punëtorit nga Maqedonia i bien përmbi 800 kg, lëndohet rëndë

Antonio Bellushi

Pusho në amshim Don (Ndue) Antonio Bellushi! Apostull i shqiptarizmës!

Foto:Ilustrim

Punë në Slloveni, mbi 6 mijë punëtorë nga Maqedonia e Veriut morën lejet

viza gjermane

Gjermania edhe më shumë do t’i lehtësoj masat për punëtorët e huaj të kualifikuar

danimarka kopenhagen

Ky është vendi evropian për të jetuar, pushimi vjetor deri 5 javë dhe rroga mesatare deri 5.000 euro

perleshje tifozet serb

Përleshje mes tifozëve anglezë dhe atyre serbë, shkak janë bërë shqiptarët (VIDEO)

voglushja qan

FOTO/Me baba italian dhe nënë shqiptare, voglushja nis të qajë kur Italia shënon ndaj Shqipërisë

shqiptarja fustan

“Si shqiponjë në stadium”, fustani i vajzës nga Prishtina rrëmben vëmendjen në Dortmund

INFO

NA NDIQ