Austria lehtëson rregullat e hyrjes nga të gjitha vendet e botës

Iliria News Agency
Iliria News Agency

24/02/2022

Nga data 22 shkurt, Austria zbaton sërish rregullin 3G për të gjithë udhëtarët që hynë në këtë shtet

Për të hyrë në vend, Austria ka kaluar rregulli “2G”, i cili lejonte të udhëtonin vetëm të vaksinuarit dhe të rikuperuarit nga Covid 19, në rregullin “3G”, që lejon edhe personat e pavaksinuar të hyjnë, me vetëm një dëshmi të testit negativ, shkruan albinfo.at

Sipas rregullores së re, për të hyrë në Austri, pranohen teste negative PCR dhe antigjen, ku testi antigjen nuk duhet të jetë më i vjetër se 24 orë, dhe PCR është i vlefshëm për 72 orë.

Për sa i përket vlefshmërisë së certifikatës së vaksinimit dhe shërimit të Covid 19, të vaksinuar me dy doza është e vlefshme për 180 ditë, ndërsa doza e tretë për 270 ditë.

Të miturit nën moshën 12 vjeç nuk kanë nevojë të kenë dëshmi “3G” kur hyjnë në Austri, raportojnë mediat austriake, përcjell albinfo.at

Përjashtim nga kjo rregullore për hyrjen në vend, bëjnë pjesë personat që vijnë nga vendet ku mund të supozohet që ka përhapje të ndonjë virusi të ri.

Këta persona duhet të regjistrohen në mënyrë elektronike dhe të kalojnë në karantinë dhjetë-ditore pas mbërritjes në Austri.

Megjithatë, aktualisht nuk ka rajone apo vende që karakterizohen si të rrezikshëm për përhapjen e versioneve të reja.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

zvicra

Zvicra, vendi më tërheqës për të bërë biznes

aksident gjermani kamion

Aksident i rëndë në Gjermani, shoferi i kamionit nga Maqedonia

policia kroaci kroate

​Shqiptarja që fshehu aksidentin me dy të vdekur në Kroaci (FOTO)

Accident or crime scene cordon tape, police line do not cross. It is nighttime, emergency lights of police cars flashing blue, red and white in the background

Atentat shqiptarit në Spanjë, 33-vjeçari qëllohet me 5 plumba në një qendër tregtare – zbardhen detaje nga ngjarja e rëndë

flamur-nju-jork

SHBA/ Më 19 maj në New York mbahet panairi i tretë “Gjergj Kastrioti Skënderbeu”

valle mergimtar flamuri kuq e zi diaspora

Po vazhdon regjistrimi online i Diasporës, përmes eDiaspora

policia gjermane gjermani

Shqiptari (23) arratiset nga policia gjermane me 200 km/h

kurti len

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Cyrih të Zvicrës (FOTO)

Kurti len opozita kasami gashi mexhiti

Albin Kurti tubim të përbashkët me opozitën në Berlin (FOTO)

INFO

NA NDIQ