Austria merr 3 pikë e para në “Euro 2024”, Polonia e vogël pa Lewandowskin…

Picture of ina-online
ina-online

21/06/2024

Mbyllen me fitoren 3-1 për Austrinë përballja me Poloninë, sfidë e vlefshme për grupin D në “Euro 2024”, ku skuadra e gjermanit Rangnick arrit t[ fitojë edhe 3 pikët e para, pas humbjes 1-0 ndaj Francës.

Kombëtarja e drejtuar nga Ralf Rangnick kaloi në avantazh në minutën e 9-të. Mbrojtësi Gernot Trauner realizoi një gol të bukur me kokë, duke i dhuruar epërsinë 1-0 Austrisë. Ndizet festën e tifozëve austriakë në shkallët e stadiumit “Olympiastadion” të Berlinit.

Në vijim, në minutën e 30-të, Piantek zgjidh një lëmsh në zonën austriake dhe topi i goditur prej tij përfundon në rrjetë dhe 1-1 dhe është radha e polakëve për të gëzuar. Pjesa e parë mbyllet në paqe, me rezultatin e barabartë, ku të dyja skuadra shënuan nga një herë.

Pas pushimit, 45 minutat e dyta të lojës folën tërësisht për austriakët, të cilët shënuan edhe dy herë të tjera. Ishte Baumgartner ai i cili në minutën e 66-të e kaloi Austrinë në epërsi 2-1, ndërkohë që Arnautovic në minutën e 78-të nga pika e penalltisë do të firmoste fitoren 3-1 për skuadrën e gjermanit Rangnick, që merr 3 pikëe para pas humbjes 1-0 ndaj Francës. Polonia zero pikë pas dy ndeshjesh.

TË FUNDIT
9 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
9 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
9 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
9 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

ME TE LEXUARA

10 orë
Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji
9 orë
Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër
9 orë
Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm
9 orë
Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe
9 orë
Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…
9 orë
UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti
1 ditë
Granit Xhaka pjesë e listës favorite për ta fituar Topin e Artë
1 ditë
Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit

LEXO MË SHUMË

lamine yamal

UEFA/ Goli i Lamine Yamal kundër Francës, më i bukuri i Euro 2024, Shaqiri i treti

dani olmo

Bayern Munich, Dani Olmo plani B për sulmin: klauzola skadon për katër ditë…

belingam anglia

Bellingham pas finales së humbur: Kërkojmë falje, jam i bindur që një ditë do e fitojmë atë trofe

Roma-1

Roma pranë dy goditjeve të mëdha në sulm

ten hag manchester united

Ten Hag me vetëbesim të madh: Mund ta mposhtim secilën skuadër

kombetarja-kuq-e-zi

Nations League/ Dalin në shitje biletat për ndeshjen e 10 shtatorit, Shqipëri-Gjeorgji

Mbappe

Mbappe: Kam fjetur shumë vite duke ëndërruar për Real Madridin dhe tani… është realitet

southgate

Gareth Southgate nuk do të jetë trajner i Anglisë, jep dorëheqjen

mbape real

Mbappe sot do të prezantohet si futbollist i Real Madridit

INFO

NA NDIQ