Autizmi mund të diagnostikohet më herët nga Inteligjenca Artificiale

Picture of INA
INA

22/11/2023

Zbuloni lidhjet mes zonave të trurit, sjell rezultate më pozitive në përmirësimin e fëmijëve

Inteligjenca Artificiale mund të aplikohet për të diagnostikuar më herët autizmin. Aktualisht është kryer një punë kërkimore në këtë fushë dhe ka arritur të jete e ekstremisht e saktë në 98.5% të rasteve tek fëmijë nga 24-48 muajsh.

Ekspertët kanë zhviluar një sisitem IA me konceptim të ri, duke analizuar imazhet me rezonanca magnetike cerebrale dhe të arrijë të përftojë imazhe 3D duke u bazuar në analizat e lëvizjes së molekulave të ujit të pranishme në zonën cerebrale. Sipas autorëve të studimit kjo shërben për të vrojtuar sesa të lidhura janë më njëra-tjetrën zona të ndryshme të trurit.

Autizmi, është kryesisht një sëmundje e lidhjeve të gabuara në brendësi te trurit. Qelllimi i aplikimit të IA në identifikimin e autizmit edhe në format me te lehta, është diagnostikimi më i hershëm të fëmijët, në mënyrë që edhe terapitë të kenë rezultate më premtuese e pozitive, përfshirë këtu përmirësimin e pavarësisë tek këta fëmijë dhe arritjen e koefiçentit të inteligjencës.

TË FUNDIT
11 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
11 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
11 orë
TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës
11 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?
1 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

ME TE LEXUARA

11 orë
Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma
11 orë
Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme
1 ditë
Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij
1 ditë
TikTok po teston postimin e videove një orëshe?
11 orë
Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

LEXO MË SHUMË

microsoft-rifreskon-surface-book-2-me-procesoret-e-gjenerates-se-8-te-intel_5ca25a80aaf48

Microsoft Word më në fund ka zgjidhur një nga problemet më të bezdisshme

meta-logo-1

Komisioni Europian po heton “Metën” në lidhje me mbrojtjen e fëmijëve në platforma

tik tok

TikTok merr vendimin për përdoruesit që promovojnë ilaçe për humbjen e peshës

Inteligjenca artificiale AI

Ligji i parë global për Inteligjencën Artificiale – çfarë synon me këtë hap inovativ Bashkimi Evropian?

tik tok

TikTok po teston postimin e videove një orëshe?

kosi

Kosi dhe dobitë shëndetësore të konsumimit të tij

google maps

Google Maps zbulon përditësimin më të fundit

google

Google shton përdorimin e inteligjencës artificiale në motorin e kërkimit në internet

cigar-elektronike1

Kjo është arsyeja pse duhani po dëmton më shumë gratë

INFO

NA NDIQ