“Autobusët kinezë”: Janakieski dhe të tjerët pranuan fajin, Janushev nuk kupton pse po hetohen dhe u deklarua i pafajshëm

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/03/2022

Ish-ministri Mile Janakieski, ish-kryetarja e Komisionit për Furnizime Publike, Snezhana Filipovska Pavlevska dhe anëtarja e komisionit, Julijana Jankullovska Atanasova pranuan fajin se kanë shkelur rregullat për furnizime publike kur janë blerë 202 autobusë për Shkupin.

Ky është epilogu i seancës së parë gjyqësore ku të akuzuarit deklarohen për fajësinë. Para gjykatës, i pafajshëm i deklarua vetëm Igor Janushev, deputet aktual i cili po ashtu ka qenë anëtar i komisionit. Për atë, procedura gjyqësore do të vazhdojë

“E kuptova aktakuzën dhe ndjej fajësinë”, tha Janakieski.

Edhe Snezhana Filipovska Pavlevska u shpreh se pranon fajin, ndërsa Igor Janushev nuk ka kuptuar aktakuzën.

“Nëse marrim parasysh se një firmë kanë kopjuar dizajnin, nuk e kuptoj ku është fajin im këtu”, tha Janshev.

Pas deklarimeve, gjykatësi Osman Shabani lexoi aktakuzën kuptuar aktakuzën dhe se duhet të lexojë edhe një herë atë, ndërsa Julijana Jankullovska Atanasova u shpreh se ndjen faj.

Sipas aktakuzës, të pandehurit kanë favorizuar firmën kineze që bleu autobusë edhe pse nuk ka dërguar garanci bankare dhe certifikatë për cilësi. Edhe pse ka pasur ofertë më të favorshme nga Bullgaria, komisioni ka zgjedhur operatorin ekonomik nga Kina dhe ia ka propozuar ish-ministri Janakieski që të dakordojë marrëveshjen.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shkolla shqipe zvicer

Rreth 10 milionë euro të prindërve harxhohen për uniforma, fotografi dhe ushqime

lsm-sindikata780x439-1

LSM: Është e turpshme që në shekullin e 21-të të lutemi për pagë, ditët në vijim do të radikalizojmë protestën

open-balkan

A do të ndodh tërheqja nga Ballkani i Hapur, Osmani e paralajmëron

fatos-rushiti

BDI-së në sfond i buzëqesh opozita

BESIMI

Nënshkruhet Kodi për Zgjedhje Korrekte dhe Demokratike

hoxha555

Shaqiri: Komandat i përgjithshëm i UÇK-së për Maqedoni ka qenë Emrush Xhemajli, jo Ali Ahmeti

664140-6zyFR0KYUH

Kurti: Serbia e ka problem faktin që ekzistojmë si popull dhe si shtet

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Nga nesër rrjedh afati i fushatës parazgjedhore për zgjedhjet parlamentare

Peter Stano

BE: Serbia shkeli marrëveshjen, të lejojë menjëherë lëvizjen e lirë

INFO

NA NDIQ