Autoritetet izraelite: Ja raketa e kujt goditi spitalin në Gaza

ina-online
ina-online

17/10/2023

Autoritetet izraelite nuk po pranojnë se janë autorët e sulmit me raketë ndaj një spitali në Gaza, ku humbën jetën 500 veta.

Përmes një reagimi të parë u tha se përgjegjës për sulmin është Hamas, pas një dështimi në lëshimin e një rakete, por më pas doli autoritetet izraelite thanë se prapa sulmit qëndron Xhihadi islamik.

Siç pretendohet në faqen zyrtare të shtetit të Izraelit, sipas informacioneve të inteligjencës që dyshohet se kanë, organizata terroriste Xhihadi Islamik është përgjegjëse për lëshimin e dështuar të raketës që në fund goditi spitalin.

“Sipas analizës së sistemeve operacionale të IDF-së, Izraeli fillimisht ishte shënjestruar me raketa breshërie, njëra prej raketave kaloi në afërsi të spitalit dhe e goditi atë”, përfundon një njoftim i autoriteteve izraelite.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Putin Yekaterina Duntsova

Kush është 40-vjeçarja që sfidon Putin, synon të rrëzojë nga froni kreun e Kremlinit

biden trump

Trump: Biden është kërcënimi i vërtetë për demokracinë, jo unë

izrael tel aviv gaza

Forcat izraelite të Mbrojtjes: Mbi 100 ushtarë izraelitë të vrarë që nga operacioni tokësor

serbet rusi mercenar serb

Rusia ka humbur 338,820 trupa në Ukrainë që nga fillimi i pushtimit

Gaza

G7: Nevojitet veprim urgjent për të minimizuar humbjet civile në Gaza

biden-trump

Biden: Nuk jam i sigurt nëse do të kandidoja përsërsi, nëse Trump nuk do të ishte në garë

Putin

Putin mbërrin në Emiratet e Bashkuara Arabe

Zelenski

Ambasadorja e Ukrainës tregon arsyet pse Zelensky nuk iu drejtua Kongresit amerikan

europa_flamujt

Samiti BE-Kinë përballet me pengesa të mëdha

INFO

NA NDIQ