Autoritetet shqyrtojnë masa shtesë për parandalimin e rritjes së çmimeve për produktet bazë

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Ministri i Ekonomisë, Kreshnik Bekteshi sot deklaroi se autoritetet po shqyrtojnë vendosjen e marzhit në importin e produkteve bazë por edhe në tregtinë me shumicë dhe pakicë, si masë për parandalimin e rritjes së çmimeve për produktet bazë të ushqimit, përcjell TV21.

“Momentalisht Sektori për Tregti pranë Ministrisë së Ekonomisë po shqyrton disa mundësi për mënyrën se si të vazhdohet masa, që të mos kemi tronditje shtesë të çmimeve në pjesën e produkteve ushqimore. Njëra prej opsioneve është të vendosen marzhe në pjesën e importimit të produkteve ushqimore dhe në pjesën e tregtisë me shumicë dhe pakicë, që të mos ketë vetëm ngrirje, por vetëm të jepet marzhi”, theksoi mes tjerash Bekteshi.

Ndryshe, me vendimin aktual të Qeverisë, çmimet e dhjetëra ushqimeve bazë janë të ngrira deri më 28 shkurt të vitit 2022.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

shpetim idrizi

Idrizi: Ka biznesmenë që mburren se fituan 300 mln euro në Shqipërinë e varfër

bolton

John Bolton: Nëse Donald Trump fiton, do të dalë nga NATO

Hovenier Kurti

Dialogu për dinarin, Hovenier vjen me një kërkesë për Qeverinë – ja kë kërkon në takime!

matura-shteterore-provimi

Provimi i maturës shtetërore sivjet më 1 dhe 8 qershor

xhemail jusufi

BDI zgjodhi shefin e shtabit zgjedhor në Tetovë

stevo-pendarovskiii-780x470-1

PRSD mbështet rikandidimin e Pendarovskin për president

moti-1

Moti sot në Maqedoninë e Veriut

Spitali-i-Strugs-600x360-1

Sulmohet motra medicinale në Spitalin e Strugës

aksident kollar

Makina bie në lum në rrugën Kërçovë – Strazhë në afërsi të fshatit Kollare (VIDEO)

INFO

NA NDIQ