Autotransplanti i parë i syrit

Iliria News Agency
Iliria News Agency

28 Mars, 2023

Pacientit 83-vjeçar në Itali i rikthehet shikimi pas 30 vitesh

Një pacienti i rikthehet shikimi nëpërmjet një autotransplanti. Kjo ndërhyrje është kryer në Itali mbi një pacient 83-vjeçar i cili kishte humbur shikimin në syrin e majtë prej 30 vitesh, i cili nga ana funksionale ishte i parekuperueshëm, por me sipërfaqe okulare në gjendje mjaft të mirë. Ndërkohë që prej 10 vitesh humbi shikimin në syrin e djathtë si pasojë e një patologjie të rrallë.

Dhe kështu sipërfaqja e syrit të majtë është vendosur në atë të djathtë, duke bërë që pacienti të rekuperojë shqisën, dhe tashmë 2 javë pas operacionit pacienti është në gjendje të dallojë personat dhe objektet, të lëvizë në mënyrë autonome.

Kjo është hera e parë në botë që kryhet një ndërhyrje e tillë dhe që rezulton e suksesshme, ndërkohë që vlen te theksohet se mjekësia në 20 vitet e fundit ka bërë hapa të mëdhenj përsa i përket transplanteve.

Klan News

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

vjosa osmani

Osmani tregon prapaskenat: E takova 10 minuta Vuçiqin, zakonisht ankohet e bërtet

erdogan

Profili i Erdoganit/ Nga shitës limonadash, tek njeriu më i fuqishëm në Turqi

universiteti punetorëve ish-kino presheve

Të adaptohet apo restaurohet objekti i Universitetit të punëtorëve në Preshevë

shkupi

Anketa: Qytetarët më shumë besojnë në bashkësitë fetare dhe ushtri, më pak në institucione

kompania abee

ABEE Investimi belg në Kërçovë, pritet 600 vende pune, rroga 900 €

dimitar kovacevski

Kovaçevski: Nuk mendoj të dorëhiqem nëse nuk miratohen ndryshimet kushtetuese

ariu rrugeve

Ariu endet rrugëve të Sarajevës (VIDEO)

real madrid manchester city

Man City-Real Madrid, publikohen formacionet zyrtare

Sudan-Afrike

Sulm ndaj autokolonës amerikane në Nigeri, raportohet për 4 të vdekur

INFO

NA NDIQ