AUV Maqedoni: Për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin, tërhiqen nga tregu një grup produktesh nga bambuja

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/01/2023

Agjencia e Ushqimit dhe Veterinarisë ka tërhequr një grup produktesh bambuje nga tregu i Maqedonisë, për shkak të rrezikut të mundshëm për shëndetin e njerëzve.

Prodhues i këtyre pjatave dhe kupave është DOREL nga Franca, ndërsa importues në Maqedoni është “BEBE HOME VIB DOOEL” nga Shkupi. Arsyeja e tërheqjes është pasiguria e grupit të produktit.

“Njoftojmë konsumatorët se në bazë të një njoftimi të marrë nëpërmjet sistemit RASSF (me numer 2023.00120) dhe pas kontrollit po tërheqim nga tregu produktet e pasigurta: pjata bambu, kupa bambu, pjata te thella, pjata me ndarje dhe sete. Arsyeja e tërheqjes janë produkte të pasigurta të bëra nga fibra bambuje, me rrezik potencial për shëndetin e njeriut. Importues në RMV: BEBE HOME VIB DOOEL, ul. Rampo Levkata nr.6 Shkup, prodhues – DOREL Francë. Konsumatorët e fundit që kanë blerë produktet e mësipërme nuk duhet t’i përdorin ose t’i kthejnë ato në vendin ku janë blerë”, njoftojnë nga AUV.

Ndryshe, vitet e fundit popullariteti i produkteve të bambusë është përhapur tek prindërit, të cilët janë në kërkim të një materiali të qëndrueshëm dhe gjithnjë e më shumë po zgjedhin enët e tavolinës për fëmijë nga ky bar i gjatë, shpjegojnë ekspertët botërorë.

Bambuja mund të rritet dhe korret pa shkaktuar dëme të mëdha në mjedis – vazot e bambusë janë të lehta, praktikisht të pathyeshme dhe të disponueshme në dizajne shumëngjyrëshe. Në tregti ka një gamë të gjerë produktesh bambuje me motive argëtuese për fëmijë.

TË FUNDIT
59 minuta
Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër
1 orë
Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel
1 orë
Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it
1 orë
Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi
9 orë
Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

ME TE LEXUARA

22 orë
Sekretari i Jashtëm britanik këtë javë në Tiranë! “The Sun” zbardh axhendën
15 orë
Mickoski pas rivotimit pret 62 deputetë, ja çka paralajmëron
22 orë
Osmani: Rusia përmes satelitit të saj Serbisë paraqet rrezik aktiv për de-stabilizim të rajonit
14 orë
Cilat resorë do t’i udhëheqë VLEN? Flet Taravari dhe Andonovski nga VMRO
20 orë
Veseli: 55 biznesmenë turq të interesuar për investime në Maqedoni, së shpejti në vizitë

LEXO MË SHUMË

moti shiu

Mot me vranësira të ndryshueshme me reshje të kohëpaskohshme të shiut, pasdite kushte për mot të ligë të shkurtër

Lajcak

Lajçaku thotë se është i gatshëm për takim të ri për dinarin në Bruksel

KFOR KS

Kroacia sot e nis për në Kosovë kontigjentin e 41-të të ushtarëve në kuadër të KFOR-it

ebrahim raisi

Zëvendëspresidenti i Iranit konfirmon vdekjen e presidentit Ebrahim Raisi

Edward Joseph Zhozef  Eduard

Joseph analizon aksidentin me helikopter në Iran: Presidenti Raisi ka vdekur, do ta fajësojnë Izraelin

stefan andonovski

Andonovski: Nuk do të luhet më futboll nëpër ministri, institucionet e udhëhequra nga BDI janë në prag të kolapsit

elizabet liz alen allen

Allen: Jemi të zhgënyer nga Siljanovska, do të shohim nëse qeveria do t’i respektojë marrëveshjet ndërkombëtare!

ebrahim raisi

Kush është Ebrahim Raisi, Presidenti i Iranit që u aksidentua me helikopter

izet mexhiti

Mexhiti: Për qeverinë e re janë duke negociuar fituesi me fituesin

INFO

NA NDIQ