AUV: Ushqimi që importohet në RMV – i sigurtë!

Picture of ina-online
ina-online

01/10/2023

Qytetarët nuk duhet të shqetësohen, ushqimi që importohet në vendin tonë është i sigurtë – thotë Drejtori i Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari, Nikolçe Babovski. Sipas tij, siç njofton Klan M, të gjitha prodhimet që janë në marketet e vendit I kanë kaluar kontrollet e detyrueshme të sigurisë.

Nga Agjencia për Ushqim dhe Veterinari i kanë hedhur poshtë pohimet e VMRO-DPMNE-së, se në vend kanë hyrë prodhime kancerogjene të qumështit apo aflatoksin. Sipas tyre bëhet fjalë për dy dërgesa të jogurtit probiotik që tashmë janë kthyer në Serbi.

“Po, kishte dy dërgesa, me 7 mijë e ca kilogramë. Dy dërgesat pasi vijnë nga shteti fqinj dhe pasi Agjencia kishte dhënë urdhër për kontroll të përforcuar inspektues, janë kontrolluar në depotë e importuesit dhe këto prodhime nuk kanë qenë në shitoret e vendit. Prodhimi është kthyer në vendin e origjinës” – tha Nikolçe Babovski – AUV.

Reagimi I Agjencisë për Ushqim dhe Veterinari vjen pasi VMRO-DPMNE, ditëve të kaluara, kishte drejtuar akuza se prodhime qumështi me nivel të lartë të aflatoksinës kanë përfunduar në vendin tonë. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT
1 min
Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër
9 minuta
Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet
48 minuta
“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup
57 minuta
MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit
1 orë
Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

ME TE LEXUARA

1 ditë
Hahn: Jam i shqetësuar për Maqedoninë e Veriut, të respektohet Marrëveshja e Prespës
4 orë
Gjykata civile SHKUP vendos: Qani Nesimi është myfti i Tetovës
1 ditë
Rritet numri i fëmijëve në kopshte dhe qendrat për zhvillim të hershëm
19 orë
Ndeshja Shqipëri-Itali me DJ dhe në ambient të hapur në Kumanovë
1 ditë
Shpërthen zjarr në një deponi në Shkup, digjen guma
3 orë
Në Shkup po mbahet Takimi Ministror i PBEJL-së
1 ditë
Brenda VLEN-it arrihet kompromisi për resorët, MEPSO i kalon LD-së së Izet Mexhitit

LEXO MË SHUMË

ere pluhuri

Pluhuri i shkretëtirës së Saharasë do të prekë Maqedoninë e Veriut sot dhe nesër

blerim bexheti

Bexheti: Asnjëherë nuk kemi ikur nga zgjedhjet

shkupi komunikacion

“Kjo është pafytyrësi” – Qytetarët të revoltuar me regjimin e posaçëm të komunikacionit në Shkup

Ministria-Arsimit

MASH: Është përgatitur ditari i ri elektronik, do të përdoret pasi të kalojë fazën e testimit

policia-714x420

Ndalohet një shtetas turk në “Deve Bair”, kapet me dokumente të falsifikuara

IMG_2950

Tani mjekësinë mund ta kryeni edhe në universitetin e njohur si i Ramiz Merkos, lejen ia ka dhënë ministri në ikje i BDI-së

shkolla-nxenes-780x439-1

Në Kumanovë në maj janë regjistruar mbi 900 nxënës në klasën e parë

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

kurban dashi

Festa e Kurban Bajramit, ditë jo pune për besimtarët myslimanë

INFO

NA NDIQ