Avaja: Për herë të parë nuk ka deputet rom në Kuvendin e RMV-së

Picture of INA
INA

03/06/2024

Partia e re politike e romëve “Avaja”, thotë se për herë të parë në histori të pavarësisë së Maqedonisë nuk ka deputet rom në përbërjen e re parlamentare.

Prej atje thonë se partitë më të mëdha manipuluan elektoratin rom dhe treguan joinkluzivitet.

“Ne besojmë se në këtë mënyrë, partitë më të mëdha politike jo vetëm që dështuan pritjet e elektoratit nga komuniteti etnik rom, por edhe treguan fytyrën e tyre të vërtetë, jo gjithëpërfshirje, të mbyllura me potencial të dobët gjithëpërfshirës multietnik”.

“U bëjmë thirrje qytetarëve dhe zgjedhësve të tyre që ndajnë këtë zhgënjim të përbashkët që t’i bashkohen luftës politike për të treguar se jemi këtu dhe se herët a vonë do të marrim atë që vjen më pas si komunitet”.

“Si parti gjatë fushatës kemi aluduar gjatë gjithë kohës se ka pasur një manipulim të madh, ryshfet masiv dhe presion ndaj votuesve romë. Ne presim, në kohën më të shkurtër të mundshme, konsistencë dhe korrigjim politik të kësaj padrejtësie historike ndaj romëve”, thonë nga partia “Avaja”.

TË FUNDIT
13 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
2 orë
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
2 orë
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
2 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
3 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

ME TE LEXUARA

13 orë
Votohet Qeveria e re e Maqedonisë së Veriut
13 minuta
Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa
22 orë
Taravari para votimit të Qeverisë: Këto janë zotimet tona!
13 orë
Xhaferi të hënën i'a dorëzon mandatin Mickoskit
21 orë
Azizi drejtuar BDI-së: Stoilkoviçin nuk e sollëm ne, atë e gjetëm në mesin tuaj (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

mimoza

Cilat janë prioritet e VLEN-it në këtë Qeveri? Flet deputetja Mimoza Musa

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

moti shiu

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme

INFO

NA NDIQ