Avdiu: Punova në Gjermani dhe u ktheva në Maqedoni, 18.000 denarë janë mjaftueshëm për një jetë modeste

Iliria News Agency
Iliria News Agency

10/02/2022

Poliko Avdiu, një rrobaqepës në fabrikën e tekstilit “Textile Solution” në Shkup thotë se është i kënaqur me rritjen e pagës minimale në 18 mijë denarë.

Ai me këtë deklaratë ka bërë bujë në rrjetet sociale, ku dje në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Dimitar Kovaçevski theksoi se ka gjetur kushte të njëjta pune si në Gjermani dhe se paga minimale prej 18 mijë denarëve është mjaftueshëm për një jetë modeste.

“Unë jam i kënaqur. Kam punuar në Gjermani për 18 vjet. Unë u largova nga Gjermania. Unë pata fat në këtë kompani, u punësova tetë vjet më parë dhe mendoj se i gjeta kushtet njësoj si në Gjermani. Të rinjtë thonë se do të shkojmë në Gjermani, por jeta atje nuk është ashtu siç mendojmë. Tani 18.000 denarë mendoj se nuk janë shumë, por për një jetë modeste do të ikin. “Mendoj se pagat do të vazhdojnë të rriten, nëse punojmë më shumë, drejtorët na sjellin makineri të reja dhe produktiviteti do të rritet”, tha Avdiu.

Ai uroi kryeministrin Kovaçevski dhe ministren Trençevska që sot ishin mysafirë të kompanisë ndërsa deklaratën e tij mund ta shihni këtu.

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

tetove

BDI feston në Tetovë

Zgjedhje votime vota Maqedoni

Disa nga rezultatet jo zyrtare nga rajoni i Tetovës

arber

Ademi: Sot populli foli

Bilall Kasami

Kasami: Dalja e votuesve e lartë, po tregohet vendosmëri për ndryshim

vlen

VLEN: Në Likovë vjedhje masive të votave, mbushje dhe treni bullgar

MPB-policia-maqedonise

Arrestohen pesë persona, fotografuan fletëvotimet

kumanove hotel kristal

Mbyllet vendvotimi 1075 në Gjimnazin e Kumanovës

likov

Procesi në Likovë po zhvillohet pa pengesa. Fetai: Në zonat rurale fluksi më i madh është pas orës 15

Zgjedhje votime vota Maqedoni

KSHZ: 35.89 % votuan deri në ora 15:00

INFO

NA NDIQ