Avionë kinezë, në zonën ajrore të Tajvanit

Picture of INA
INA

09/08/2023

Dhjetë avionë të forcave ajrore të Kinës kanë hyrë në zonën e mbrojtjes ajrore të Tajvanit, të shoqëruar nga pesë luftanije kineze dhe janë përfshirë në patrullime “për gatishmëri luftarake”, tha Ministria e Mbrojtjes së ishullit vetëqeverisës. Sipas autoriteteve në Tajvan, kjo është hera e dytë brenda javës që Kina kryen inkursion.

Ministria e Mbrojtjes së Tajvanit tha se duke nisur nga ora 9, ka detektuar 25 avionë luftarakë kinezë të përfshirë në operacionet në det, përfshirë edhe avionë luftarakë. Dhjetë prej tyre kaluan vijën ndarëse në Ngushticën e Tajvanit, që më herët ka shërbyer si barrierë jozyrtare mes dy palëve, ose hynë në pjesën jugperëndimore të zonës identifikuese mbrojtëse ajrore të Tajvanit.

TË FUNDIT
17 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit
1 ditë
The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE
1 ditë
Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)
2 ditë
Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani
2 ditë
Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

ME TE LEXUARA

17 orë
Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

LEXO MË SHUMË

Stoltenberg

Stoltenberg: Kina duhet të paguajë për mbështetjen e luftës së Putinit

Ursula Von der Leyen

The Guardian: Von der Leyen në rrugën e duhur për një mandat të dytë në krye të KE

Putin

Putin shkarkon zv.ministrat e Mbrojtjes të Rusisë, emëron kushërirën e tij (FOTO)

donaldtrump

Trump: Zelensky është biznesmeni më i madh nga të gjithë politikanët deri më tani

sudan varferi

Sudani përballet me urinë më vdekjeprurëse në 40 vjet, OKB: Ne kemi nevojë që bota të zgjohet

Makron Macron

The Observer për zgjedhjet franceze: Emmanuel Macron po luan një lojë të rrezikshme

putin-zelenski

Zelensky: Putin nuk do ta përfundojë luftën

haxh-meke

14 të vdekur gjatë pelegrinazhit në Mekë, temperaturat deri në 47 gradë

biden-zelensky

Biden dhe Zelensky nënshkruajnë marrëveshje 10 vjeçare për mbrojtjen

INFO

NA NDIQ