Avioni shtetëror nga Moska fluturon drejt Uashingtonit, Rusia zbulon arsyen

Picture of ina-online
ina-online

28/06/2023

Ilyushin II-96-300, një avion i madh shtetëror rus me katër motorë i Skuadronit Ajror Special, u ngrit sot nga Vnukovo i Moskës në orën 10:05 me kohën lokale në drejtim të SHBA-ve.

Avioni fluturoi në veri për të shmangur hyrjen në hapësirën ajrore finlandeze dhe më pas iu drejtua Perëndimit në oqeanin Atlantik.

Në orën 20:08 u ul në Uashington, pas më shumë se njëmbëdhjetë orë fluturimi, ku askush nuk e priste.

Rruga është shfaqur në të gjitha programet e gjurmimit të fluturimeve dhe avioni është i modelit RA-96918.

Për të dhënë detaje mbi këtë fluturim të papritur në një kohë konfliktesh të brendshme për Putin me grupin Wagner dhe kur Ukraina ka nisur kundërofensivën, ka folur zëdhënësja e Ministrisë së Jashtme ruse, Maria Zakharova.

Ajo ka përjashtuar çdo kontakt apo negociata konfidenciale me administratën amerikane.

“Fluturimi u krye për të sjellë në shtëpi tre diplomatë nga Moska, të cilët janë urdhëruar nga Departamenti i Shtetit që të largohen nga SHBA. Nuk bëhet fjalë për dëbime, por për një skadim normal të vizave të qëndrimit të tre diplomatëve”, tha ajo.

TË FUNDIT
17 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
20 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
22 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
22 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

ME TE LEXUARA

22 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)
20 orë
“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë
17 orë
Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua
17 orë
Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?
1 ditë
Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)
1 ditë
Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

LEXO MË SHUMË

IMG_4355

Dëshmitari: Paralajmërova sigurinë e Trump për qitësin mbi çati: Po mendoja se pse nuk ndërhynë?

trump sulm

Çfarë Trump i tha sigurimit pak sekonda pasi u qëllua

IMG_4340

“Unë e urrej Donald Trump”/ Kush është 20-vjeçari që qëlloi me armë ish-Presidentin e SHBA-ve, video-mesazhi që ndau pak kohë më parë

Snajper trump

Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

biden trump

Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump

trump sulm

FBI identifikon sulmuesin, kush është autori 20 vjeçar që qëlloi me armë Donald Trump!

trump-6-1

Shërbimi Sekret Amerikan: Trump është i sigurt. Nisin hetimet

trump sulm

Incidenti në Pensilvani ku u plagos ish-Presidenti Trump, dyshohet për një të vdekur

trump sulm

Krisma armësh në tubimin e Trump, largohet i gjakosur nga skena (VIDEO)

INFO

NA NDIQ