Azem Vllasi zbulon emrin se kush e vendosi momentin e aksionit në Banjskë

ina-online
ina-online

27/09/2023

Avokati Azem Vllasi, thotë se sulmi i së dielës në Banjskë të Zveçanit, është përgatitur nga ushtria e Serbisë.

Madje sipas tij, presidenti serb, Aleksandar Vuçiq, është ai që e ka zgjedhur momentin e aksionit, me idenë se pozita e palës kosovare është dobësuar tek perëndimi.

“Aksioni është i përgatitur nga ana e ushtrisë së Serbisë. Pas kësaj u pa absolutisht që qëndron vetë Vuçiqi, sepse të merret një aksion I tillë në territor të Kosovës, nuk është e mundur të bëhet pa dijeninë e Vuçiqit. Momenti i aksionit është zgjedhur nga Vuçiq, ai e ka vlerësuar që pas dështimit të bisedave në Bruksel më 14 shtator, atëherë është dobësuar pozita e palës kosovare, gjegjësisht e Kurtit dhe se tani Serbia mund të futet në një aksion ku do të përfitojë diçka. Ata u grumbulluan në oborrin e Manastirit Banjska, duke llogaritur se atje nuk ka qasje Policia e Kosovës”, deklaroi Vllasi.

Kujtojmë se Policia e Kosovës është sulmuar nga një grup terrorist, me arsenal armësh, përfshirë këtu edhe me granata dore dhe zollë, ku si pasojë e gjuajtjeve një polic është vrarë dhe një tjetër është plagosur.

Sulmet ndaj policisë kanë ndodhur në orët e hershme të mëngjesit të së dielës në fshatin Bajnskë.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Naim Murseli foto me Behgjet Pacollin

Këshilltari i Pacollit zbulon detaje për të ardhurat, bizneset dhe punën e Naim Murselit

zhvarrosje liridona

Zhvarroset trupi i Liridona Ademajt – Dalin detaje të reja nga krimi mizor

zhvarrosje liridona

Zhvarroset Liridona Ademaj

haga

Përpjekje për të ndërhyrë tek dëshmitarët – ZPS njofton se Thaçit, Veselit e Selimit u kufizohen kontaktet dhe komunikimet

liridona-naim-murseli-600x375-1-600x360

Fillimisht e pranoi më pas e mohoi, përfshirja e Murselit në vrasjen e Liridonës

varri liridona ademaj

Sot bëhet rivarrimi i Liridona Ademajt – familjarët kërkojnë privatësi

Naim Murseli

LAJMI I FUNDIT: “S’kam ikur nga vendi i ngjarjes, kam qenë vetë i rrezikuar”- Kështu raportohet të ketë thënë Naim Murseli në gjykatë

Liridona ademaj

“Ishte e dashur, e donte familjen”, si e kujtojnë kolegët suedezë Liridona Ademaj-Murseli

Leonard ademi

“Nuk e dinë se nënën ua kanë vra”, vëllai i Liridona Ademit tregon çfarë i thanë fëmijët pas krimit të rëndë në Prishtinë

INFO

NA NDIQ