Azili i Gruevskit: Presidentja Hungareze pa komente konkrete

Iliria News Agency
Iliria News Agency

06/02/2023

“E GËZUAR QË ÇËSHTJA GRUEVSKI S`KA CËNUAR RAPORTET SHKUP – BUDAPEST”

Në vendin tonë qëndron Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, e cila ka zhvilluar takime dypalëshe me zyrtarë më të lartë të vendit. Në mesin e shumë temave që lidhen me marrëdhëniet Hungari – Maqedoni e Veriut, është prekur edhe azili I dhënë nga autoritetet hungareze për ish-Kryeministrin, Nikola Gruevski.

Presidentja e Hungarisë, Katalin Novak, është distancuar nga azili I dhënë për ish-Kryeministrin, Nikola Gruevski. E pyetur se si ka mundësi që Hungaria si vend anëtar I BE-së, t`i jep azil një personi në “listën e zezë” të SHBA-ve dhe një ish-funksionari që ndiqet për krime dhe korrupsion, duke mos dhënë një përgjigje konkrete, sic njofton KlanM, tha se gëzohet që Gruevski nuk ka cënuar rasportet Shkup – Budapest.

“Lidhur me Gruevskin është në kompetencë të gjyqësorit tonë dhe jamë e gëzuar se në suaza të vizitës sime u binda se në bashkëpunimi ynë në nivel shtetesh po zhvillohet me sukses dhe se ka bazë të mirë për të vazhduar ky bashkëpunim. Raportet mes qytetarëve nga Hungaria dhe RMV-ja janë në nivel të lartë dhe kjo nuk ndikon në cështjet kriminale” – tha Katalin Novak, presidente e Hungarisë.

Ish-Kryeministri Nikola Gruevski, sic njofton KlanM, në vitin 2018 u arratis në Hungari, ku fitoi azil politik. Maqedonia e Veriut kërkonte ekstradimin e tij për shkak të procedurave gjyqësore që zhvillohen kundër tij, por kërkesa është refuzuar.

Pesë vite ende nuk ka përgjegjësi për arratisjen e tij që ndodhi para se të futet në burg për rastin “Tanku”, respektivisht furnizimit të Mercedesit luksoz. /KlanMacedonia/

TË FUNDIT

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Arben Taravari

Taravari uron Kosovën për votimin në Asamblenë e KiE: Gjithmonë me Kosovën tonë

qeveria-750x430

Qeveria vendosi: 24 prilli dhe 8 maji ditë jo pune për të gjithë qytetarët

Ali Ahmeti tubim

Ahmeti: “Ju thash, ma jepni shpatën dhe ju më besuat e unë nuk ju zhgënjeva”

Protesta_Mjeket

Qeveria mori vendim për specializantët

06eb15d2-4c29-4428-829f-782a34419ce7

Kasami nga Dibra: Do të investojmë në zhvillimin e vendit, do të mbështesim rininë dhe kthimin e mërgatës

FB_IMG_1713299161129

Taravari: Na tronditi lajmi për vdekjen e mërgimtarit tonë Taip Fidani në Sarajevë

Afrim Gashi

Gashi nga Dibra: BDI ka zgjedhur ta shajë Rusinë, për t’i ikur kritikës për hajninë

bajram begaj

Presidenti Begaj përshëndet miratimin nga Asambleja Parlamentare e Këshillit të Europës të rekomandimit për anëtarësimin e Kosovës në KiE

IMG_1166

Deputetja e Turqisë në KiE: Jam me prejardhje nga Kosova, e mbështes me zemër

INFO

NA NDIQ