Azir Aliu: Me krijimin e Agjencisë së Digjitalizimit, po përcaktojmë vizionin për t’u bërë shtet anëtar i Bashkimit Evropian

INA
INA

20/09/2023

Azir Aliu, ministri i Ministrisë së Shoqërisë Informatike dhe Administratës, sot në Klubin e Deputetëve, zhvilloi një takim me Zëvendëskryeministren Përgjegjëse për Politikat e Qeverisjes së Mirë, njëkohësisht dhe Kryetare e Këshillit Nacional për Transformimin Digjital të Shoqërisë – Sllavica Gërkovska dhe me përfaqësuesit e Këshillit Nacional ku diskutuan për digjitalizimin dhe ligjin e sigurisë kibernetike dhe transformimin digjital i cili është hartuar dhe vendosur në ENER për konsultim publik.
,,Teknologjia është e ardhmja e zhvillimit ekonomik botëror. Misioni ynë është ta përdorim si instrument për mirëqeverisje dhe për të krijuar mundësi zhvillimi për gjeneratën e ardhshme.
Përmes krijimit të Agjencisë së Digjitalizimit, ne përcaktojmë vizionin dhe vullnetin tonë për t’u bërë shtet anëtar i Bashkimit Europian, sepse Maqedonia e Veriut, ashtu si Evropa dhe e gjithë bota, po e përqafon këtë revolucion digjital duke krijuar mundësi të reja për qytetarët dhe bizneset.
Duke i falenderuar të gjithë aktorët që kontribuan në hartimin e këtij ligji, bashkëpuntorët që na mbështesin në nismat tona për një qeverisje të mirë, dua t’ju ftoj të gjithëve të angazhohemi fuqishëm bashkërisht për një realizim të suksesshem të objektivave të këtij ligji dhe jo vetëm”, deklaroi ministri Aliu.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

Screenshot_2023-12-10-23-42-16-882_com.android.chrome-edit

Kush ishte Liridona dhe Naimi? Detajet e pathëna për vrasjen në Kosovë (video)

rip-600x360

Vdes në detyrë në Jarinjë një polic kufitar i Njësisë Speciale

TABANOC-696x522

Kapen 13 sirianë në afërsi të vendkalimit kufitar “Tabanoc”

bullgari-maqedoni

OKB: Bullgaria t’i garantojë të drejtat e pakicës maqedonase

Izet Mexhiti kasami opozita len lidhja

LEN: BDI së pari i mashtroi shqiptarët me Naser Zyberin, tani për së dyti me Talat Xheferin si kryeministër teknik-administrativ

sela

Ndërroi jetë aktivisti i ASH-së, Emri Bislimi

granit plavaa

Të burgosurit tentuan ta sulmojnë Plavën: Tre të dyshuarit për vrasjen e Liridonës shpërndahen në burgje të ndryshme

arrestime terrorizem shkup

Ndalohet një 20-vjeçar nga Kumanova, kapet me lëndë narkotike

naser zyberi

Zyberi me rastin e 10 dhjetorit: Secili ka të drejtë të jetojë një jetë normale

INFO

NA NDIQ