Azir Aliu në Konferencën e Përgjithshme të UNESKO-s: Digjitalizimi prioritet, të forcohet bashkëpunimi ndërkombëtar

ina-online
ina-online

13/11/2023

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu ndodhet në vizitë zyrtare në Paris të Francës i cili mori pjesë në sesionin e 42-të të Konferencës së Përgjithshme të UNESKO-s, për të diskutuar për sfidat themelore që vijnë me digjitalizimin në kontekstin global.

“Përdorimi i teknologjisë dhe Inteligjencës Artificiale për avancimin e shkencës dhe inovacionit është një hap i madh drejt një ekosistemi të përbashkët.
Duke siguruar qasje të barabartë në teknologji dhe duke promovuar një përdorim etik dhe përgjegjës, UNESCO mund të ndihmojë në krijimin e një ambienti ku kombet mund të bashkëpunojnë për të përfituar nga teknologjia në mënyra që i shërbejnë zhvillimit të qëndrueshëm”- deklaroi ministri Aliu.

Ministri Aliu gjithashtu gjatë fjalës së tij tha se vetëm përmes bashkëpunimit ndërkombëtar, krijimit të masave dhe zhvillimin e politikave që do të inkurajojnë inovacionin dhe investimet në fushën digjitale mund të kemi zgjidhje për sfidat globale:

“Vetëm përmes një ekosistemi digjital, gjithëpërfshirës, strategji të qarta dhe bashkëpunim të gjerë nga aktorët e ndryshëm, ne mundet të sigurojm një përdorim të përgjegjshëm dhe inovativ të teknologjisë në përputhje me nevojat dhe vlerat shoqërore.
UNESCO k’tu mund të ndihmojë në krijimin e një platforme të besueshme që të gjithë kombet mund të përdorin për të arritur qëllimet e tyre për zhvillimin dhe përparimin shoqëror”- përfundoi ministri Aliu fjalën e tij në Konferencën e Përgjithshme të UNESKO-s.

ME TE LEXUARA

LEXO MË SHUMË

blinken cameron shkup

Lavrov ateroi në Shkup, por përpos Blinkenit u larguan edhe Borell dhe Kameron

lavrov bujar osmani

24info: Lavrov kundër Kosovës së pavarur, Osmani u grind me të gjithë për ta sjellë në Shkup

jeton abdullahu flamuri

Flet tetovari që ngriti flamurin kombëtar pranë kishës në Kodrën e Diellit

blinken lavrov

Blinken dhe Lavrov nuk u përpoqën në Shkup, sekretari amerikan u largua për Izrael pa mbërritur kryediplomati rus

Kovacevski

Kovaçevski: Qytetarët nuk e duan izolimin, ashtu siç ndodhi për 11 vjet

shen-naum2-696x466

Ahmet Zogu a e shiti Shën Naumin? Truku në vendimin e gjykatës së Hagës

adriatik lapaj

Lapaj: Nuk ndihem mirë që Shqipëria 30 vite s’ka bërë asgjë për shqiptarët e Maqedonisë

Borell

Borrell: Lavrovi në Shkup duhet të dëgjojë se përse e dënojmë Rusinë!

borel-kovacevski

Borell porosi partive politike në Maqedoni: Nuk duhet të ketë ndarje për BE-në, miratoni ndryshimet kushtetuese

INFO

NA NDIQ