Aziri për A2CNN: ASH po e bën dallimin edhe në Qeverisje

Picture of ina-online
ina-online

28/10/2023

Nënkryetari dhe deputeti i ASH-së, Elmi Aziri deklaroi për A2CNN se pavarësisht debave politike, fokusi kryesor i ASH-së si pjesë e Qeverisë, por edhe të gjitha energjitë janë të orientuara për të realizuar ndryshimet kushtetuese.

“Të gjitha forcat dhe energjitë tona janë të orientuara në drejtim të realizimit të ndryshimeve kushtetuese që janë parakusht për fillimin e negociatave me BE. Duhet të jemi të përkushtuar në maksimum në këtë proces. Nuk mendoj se duhet të fokusohemi në debate të përditshmërisë politike. ASH e bën dallimin dhe ka vlerësimet e saj sa i përket proceseve dhe situatave të caktuara në vend. Ne kemi qenë me argumente shumë të forta për të gjitha dukuritë devijante, por edhe për çështjet që janë në interes të veçantë për qytetarët”, theksoi Aziri.

Sipas tij, ASH u bë pjesë e Qeverisë me të vetmin qëllim që ti jap shans ndryshimeve kushtetuese, dhe të krijoj stabilitet institucional që BE të gjejnë partnerin serioz dhe stabil për të realizuar objektivat dhe të kapet hap në procesin eurointegrues.

“Jemi koshent se ASH u fut në qeverisje në vitin kur ishin të miratuara buxheti dhe programi i qeverisë, megjithatë qytetarët e shohin se përfaqësuesit eASH në Qeveri po dijnë ta bëjnë dallimin. Mund të them me përgjegjësi të plotë se tre ministrat që janë në Qeveri nga ASH kanë realizuar pjesën dërmuese të objektivave të tyre sa i takon këtij viti. Absolutisht nuk janë indiferent pavarësisht se jemi futur në Qeveri në vitin e fundit, dhe kushdo që dëshiron ta sheh dallimin, mund ta shoh dallimin”, theksoi nënkryetari i ASH-së, Elmi Aziri.

Sipas tij, ASH është e gatshme që në çdo kohë të dal në zgjedhje, kurdo që të mbahen ato. (INA)

TË FUNDIT
33 minuta
Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta
38 minuta
Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare
44 minuta
Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin
49 minuta
Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë
51 minuta
A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci

ME TE LEXUARA

18 orë
KE shqetësime për sistemin e drejtësisë në Maqedoninë e Veriut
2 ditë
9 vjet pa komandant Shqiponjën, e përkujtojnë familjarë e bashkëluftëtarë
6 orë
Toshovski sot në Tabanoc takohet me Daçiqin
1 ditë
Sedat Sulejmani pranoi detyrë si Zv/ministër i Kulturës dhe Turizmit
51 minuta
A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci
18 orë
I merret licenca një kompanie të lojrave të fatit, Lotaria Shtetërore ka vepruar paligjshëm

LEXO MË SHUMË

452791053_1077705377126167_1179331783632364108_n

Ministri Durmishi vizitë në Prishtinë, takimi me Rizvanollin për bashkëpunim dhe prioritetet e përbashkëta

IMG_0046

Fronti Europian: Anëtarët e Komitetit për marrëdhënie ndërmjet bashkësive u zgjodhën në mënyrë tinëzare

IMG_4179

Dimitrieska-Koçoska: Nevojitej qasje e përgjegjshme, të gjitha detyrimet do të servisohen me ribalancin

policia-tetoves-spb-mpb

Kërcënoi nënën, arrestohet një person në Tetovë

IMG_4698

A do të kthehet trupi i Faton Hajrizit në Kosovë, ja çka tha sot Daçiqi nga Tabanoci

IMG_4698

Daçiq për ish-ushatrin e UÇK-së Blerim Ramadani: Presim që të ekstradohet, është çështje e Maqedonisë së Veriut

IMG_0044

Siljanovska Davkova i pranoi letrat kredenciale të ambasadorit të ri shqiptar, Denion Mejdani

burgu-idrizove

Këta janë drejtorët e rinjë nëpër burgje

IMG_4697

Fetai: Jo serioze idena e BDI-së për rajonalizimin e shtetit! E kanë humbur rrugën në oborr

INFO

NA NDIQ