Aziri dhe Lloga me qëndrime të kundërta / Shaqiri thotë se BDI do të jetë konstruktive për shkak “hipotekave”

Picture of INA
INA

11/06/2024

Derisa u paraqiten mospajtimet e para brenda Frontin Europian për atë se pse u votua PRO ligjit për organizim të ministrive, si duket qëndrime të kundërta ka edhe brenda ASH-së, krahu i Selës. Deputeti Elmi Aziri e kritikoi ashpër vendimin që t’i jepet mbështetje një ligji të propozuar nga VMRO DPMNE, pasi siç shtoi Komisionin të cilin e kanë marrë në këmbim është i pa nevojshëm dhe joserioz.

Por nga ana tjetër Krenar Lloga nga e njëjta parti për 360shkallë tha se ky komision është i rëndësishëm jo vetëm për shqiptarët por për gjithë Maqedoninë.

Por ku mbeti retorika e FE Europian të cilët thoshin se votat e tyre për të arritur 2/3 shkojnë vetëm për ndryshimet kushtetuese?

Deputei Rijad Shaqiri nga VLEN, thonë se votat e FE për propozim ligjin e VMRO-së u dhanë PRO, për shkak se siç shtoi, ata kanë hipoteka të ndryshme të cilat duan t’i shmangin në këtë mënyrë.

Ligji për riorganizimin e ministrive u votua të shtunën në orën 2:30 pas mesnate me 88 vota pro dhe 22 kundër. PËR votuan deputetët e VMRO-DPMNE-së, VLEN-ti dhe ZNAM-it si dhe pjesë e Frontit Europian, ndërsa kundër ishin LSDM dhe Levica. Katër deputetët e ASH-së nuk votuan.

TË FUNDIT
56 minuta
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu
58 minuta
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 orë
QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup
2 orë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit
2 orë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

ME TE LEXUARA

12 orë
Kasami: Ndryshimi erdhi, shqiptarët u çliruan nga regjimi
58 minuta
Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së
1 ditë
Sa do të kursehet në shëndetësi me heqjen e drejtorëve ekonomik nga Klinikat
12 orë
Taravari: Betohem se do të jem në shërbim të popullit me të njejtin përkushtim si mjek
56 minuta
Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

LEXO MË SHUMË

isuf kadriu

Sot bëhet varrimi i gazetarit Isuf Kadriu

timco mucunski

Ministri Mucunski do të marrë pjesë në mbledhjen e Këshillit të Punëve të Jashtme të BE-së

bresher

QMK: Po sanohen dëmet nga moti i ligë në Tetovë dhe Shkup

talat xhaferi

Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

arben taravari

Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit

varhelyi

Varhelyi uron Mickoskin: Pres të bashkëpunojmë për të avancuar rrugën europiane të vendit

Mickoski

Kush është Hristijan Mickoski, kryeministri i ri i Maqedonisë së Veriut

moti shiu

Mot me diell dhe shumë i nxehtë, pasdite në disa pjesë të luginave paraqitje e mundshme e shiut të rrëmbyeshëm, bubullimave dhe erës së fuqishme

bekim qoku kuvend

Bekim Qoku: Dhe ja, më në fund, Erdhi dita, Ali opozita

INFO

NA NDIQ