Keqpërdorimet gjatë punësimeve, Aliu: Asnjë qytetar në Europë nuk ndryshon nacionalitetin brenda ditës, vetëm për t’u bërë pjesë e një institucioni

Picture of INA
INA

20/09/2023

Ministri i Shoqërisë Informatike dhe Administratës, Azir Aliu tha se largimi i “Balancuesit” nuk e zgjidh problemin me keqpërdorimet gjatë punësimeve.

Aziri thotë se kjo metodologji duhet të zëvendësohet me zgjidhje tjetër ligjore, që do t’i parandalojë keqpërdorimet.

“Ju nuk gjeni, nuk besoj se mund të gjeni një qytetar në shtetet europiane i cili ndryshon brenda ditës nacionalitetin, veç të jetë pjesë e një institucioni dhe besoj se është nënçmim edhe për institucionin edhe për këtë qytetarë, që bën këtë hap, kjo flet shumë edhe për formën edhe për profesionalizmin, por edhe moralin dhe etikën e qytetarit. Nëse do të duhet të zëvendësohet “balanceri” me diçka, detyrimisht do të gjejmë formë që të mbrojmë nga kjo, që ta zëvendësojmë me ligj apo me ndonjë formë tjetër, metodologji tjetër, që të jemi të sigurt që në fund të ditës institucionet të jenë në përputhshmëri me demografinë e popullit që jeton në RMV”, theksoi Aziri.(INA)

TË FUNDIT
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
8 orë
Spanja kampione e Evropës
10 orë
Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup
10 orë
Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

ME TE LEXUARA

8 orë
Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë
22 orë
Biden flet për sulmin me armë ndaj Trump
16 orë
Mblidhet Trupi Koordinues Politik i VLEN, ja çfarë u vendos
7 orë
Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe
22 orë
Del video kur snajperisti vret sulmuesin e Trump në tubimin në Pensilvani (VIDEO)

LEXO MË SHUMË

IMG_4368

Granit Osmani është caktuar drejtor i Agjencisë për Zbatimin e Gjuhës Shqipe

herol-750x896

Herolind Sakipi, drejtor i ri i ISHP Qendra e Shëndetit Publik në Kumanovë

IMG_4367

Spanja kampione e Evropës

IMG_4366

Fatime Fetai doktoroi në fakultetin juridik në Shkup

IMG_4365

Shqiptari dëshmitar në sulmin ndaj ish-Presidentit tregon si ndodhi ngjarja

arben taravari kumanove

Këto janë të përzgjedhurit për drejtorë nga ASH e Taravarit në Kumanovë

Ali Ahmeti fronti

Ali Ahmeti: Beteja për legjitimit dhe dinjitet në çdo vendbanim dhe institucion

IMG_4361

Kasami: VLEN po shkon drejt bashkimit të strukturave

IMG_4362

Mickoski edhe djalin e kishte me vete në Amerikë, kush i’a pagoi harxhimet?!

INFO

NA NDIQ