Aziri: Skandali i Teuta Arifit, fenomen korruptiv në gjitha komunat që menaxhohen nga BDI-ja

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

16/02/2022

Deputeti i Aleancës për Shqiptarët (ASH), Elmi Aziri, akuzoi ish kryetaren e Tetovës, Teuta Arifi, për keqpërdorimin e buxhetit gjatë menaxhimit të komunës dhe tha se ky nuk është rast i izoluar, por fenomen që ndodhet kudo në institucionet që drejtohen nga BDI-ja.

“Ka kohë që keqpërdorimi i detyrës zyrtare nga ana e eksponentëve të BDI-së flet zëshëm. Po aq zëshëm është edhe korrupsioni dhe krimi. Më së shumti pasojat i ndjejnë qytetarët e këtij vendi. Të shumta janë institucionet e shtetit që duhet të japin drejtësi, siç janë prokuroria dhe gjykata. Mbrëmë në debat ish kryetarja e Tetovës dhe nënkryetarja e BDI-së, zgjedh që të mbrohet në heshtje në lidhje me akuzat për zhvatjen e parave të qytetarëve. Preferoi të flasë për fenomenet. Ja pra po flasim për disa fenomene. Skandali i Teuta Arifit dhe i keqpërdorimit të buxhetit të tetovarëve nuk është rast i izoluar por fenomen i kudondodhshëm. Mentalitet korruptiv dhe kriminogjen prezent në çdo komunë dhe institucion që menaxhohet nga BDI-ja. Fenomen në vete është heshtja dhe lënia në harresë dhe paparëgjegjësinë e këtyre rasteve nga ana e institucioneve që duhet të hetojnë krimin siç është prokuroria, policia financiare, policia e shtetit, etj.”, tha mes tjerash deputeti i ASH-së, Elmi Aziri.(INA)

TË FUNDIT
2 orë
Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë
2 orë
Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku
3 orë
Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim
3 orë
‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues
5 orë
Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

ME TE LEXUARA

13 orë
Petrovska: Dorëheqja e Zaevit nga LSDM ishte vendim i gabuar
8 orë
ASH: Stoilkoviq ta njohë Kosovën, gjenocidin në Srebrenicë dhe të distancohet nga Putini dhe Vuçiçi, para votimit të Qeverisë
17 orë
Kuvendi do të mbajë seancën e pestë
12 orë
“Sjellja e BDI-së ka ndikuar keq në rejtingun e LSDM-së” – thotë Petrovska dhe kërkon ribrendim të LSDM-së
8 orë
Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

LEXO MË SHUMË

IMG_3310

Paguan mbi 900€ për ‘ultra all-inclusive’, pas një dite “Sharr Travel” i njofton se oferta ishte me mëngjes dhe darkë

Screenshot_2024-06-19-00-12-33-792_com.facebook.katana-edit

Resul Ademi,19 vjeçari nga Nikushtaku që humbi jetën në aksident trafiku

Arben Taravari

Taravari: Nëse do të mbaheshin zgjedhje të parakohshme lokale, jo vetëm Gostivarin por edhe Sarajin do ta fitonim

Mickoski

‘Dorëzohet’ Mickoski: Betimin do ta bëj me emrin kushtetues

MVR-polici-a-1-750x430-1-1

Arrestohen dhjetë persona pas përleshjes masive në Karposh dhe në Qendrën Klinike

IMG_3305

Nga shtatori shtrenjtime ekstreme të çmimeve të shërbimeve noteriale

dacic

Daçiq bën thirrje për anulimin e festivalit “Mirëdita, dobar dan” në Beograd

Oliver spasovski

Spasovski ja çfarë thotë për Qeverinë e re VMRO-VLEN-ZNAM

tetova

Tetovë, në fund të muajit nis vendosja e semaforëve në bulevardin “Bllagoja Toska”

INFO

NA NDIQ