Babai dhe vajza sërish takohen pas tërmetit (VIDEO)

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

18/02/2023

Numri i viktimave në Turqi po rritet orë pas ore dhe ka kaluar 40 mijë persona. Disa mijëra njerëz vdiqën gjithashtu në Sirinë fqinje. Megjithatë, në detin e lajmeve të tmerrshme, ka një që ngroh zemrat, si ky.

Vajza katër vjeçare Gada Ayan dhe babai i saj Ahmet u takuan sërish pasi mbetën të bllokuar në rrënoja për ditë të tëra. Gada u shpëtua dhe u dërgua në spital.

“Kur filloi të dridhej, mora vajzën time dhe e gjithë familja filloi të vraponte. Shtëpia na u shemb të gjithëve”, tha Ahmet në një intervistë për CNN Turk. Fatkeqësisht, gruaja dhe djali shtatëvjeçar nuk arritën të shpëtonin veten.

Ahmeti dëgjoi të qarat e djalit të tij ndërsa ai ishte ngecur. Gada u shtri në këmbën e Ahmetit dhe të dy u kapën. Në ditën e katërt nën rrënoja, Ahmetit i humbi çdo shpresë, por Gada e vogël nuk e la të dorëzohej.

“Ai vazhdoi të më thoshte të ndaloja së qari dhe të shikoja dritën që shpërtheu. Kjo më mbajti gjallë”, tha Ahmet. Gada ka shpëtuar me një gërvishtje, ndërsa gjysmë ore më vonë shpëtimtarët kanë arritur të nxjerrin edhe Ahmetin.

“Kjo është vajza ime e vogël.” Ajo është heroi im”, ka përfunduar babai i Gada-s katër vjeçare, e cila së bashku me të do të duhet të kalojë humbjen e gruas dhe djalit.

 

TË FUNDIT
5 orë
“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem
7 orë
Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin
8 orë
Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani
10 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
10 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

ME TE LEXUARA

20 orë
Blerësi më i madh i gazit të Gazprom në BE, anulon kontratën me Rusinë
19 orë
SHBA dhe Franca, thirrje qeverisë së re në Shkup të respektojë obligimet ndërkombëtare
17 orë
Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla
14 orë
Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim
13 orë
VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje
13 orë
Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova
10 orë
Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”
10 orë
Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera
21 orë
Hovenier: SHBA është krenare për rolin e rëndësishëm që luajti në Kosovë

LEXO MË SHUMË

IMG_2967

“Mendimi i lirë nuk bie ndesh me Kushtetutën”, Presidentja e RMV mbron emrin “Maqedoni” para ministrit grek: Kam të drejtë të shprehem

IMG_2962

Lëvizja BESA vendosi për ministrat dhe zvministrin

IMG_2961

Gashi takohet me presidenten e Kosovës Vjosa Osmani

partite kosove

Anketa e NDI në Kosovë: VV prinë, por ja si radhiten partitë e tjera

server

Server: Nuk zbutet Vuçiqi që ka pasur mentor Millosheviçin/ Ja pse përmend “Serbinë e madhe”

davkova vjosa osmani

Presidentja Osmani u prit në Shkup nga Davkova

uns struge jeton shaqiri merko

VLEN: Skandaloze-Merko i “Listës Zezë Amerikane” fitoi edhe një bakshish nga BDI në ikje

fronti evropian vlen

Anketa e IPSOS: Fronti dhe VLEN me barazim

begaj gashi

Begaj takohet me Afrim Gashin: Rrugën e bashkëpunimit tonë nga dy korsi do ta bëjmë me katër të tilla

INFO

NA NDIQ