Babai Iliri me raporte mjekësore i reagon Taravarit: Ëmbla nuk është autike

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

07/02/2022

Unë nuk e di se nga i ka gjetur kryetari i Gostivarit, Arben Taravari ato komisione të cilat pretendojnë se bija ime është me Autizëm, duke anashkaluar Doun Sindromin.

Kështu ka reaguar babai i Ëmblës, Ilir Demiri duke demantuar çdo deklaratë të Taravarit për gjendjen e Ëmblës.

“Kjo nuk është e vërtetë. Ne e kemi këtu rezultatin laboratorik të Akademisë së Shkencave, që besoj se është institucion relevant dhe tregon se në çfarë gjendje është Ëmbla. Me lindjen e Ëmblës, nga Akademia e Shkencës është dhënë rezultati se ajo është me Doun sindrom, por nuk është me Autizëm. Ne e dimë se Autizmi shfaqet më vonë”, tha babai i Ëmblës, transmeton TV21.

Thotë se gjendjen e Ëmblës e kanë ndjekur edhe më vonë, por “askund në dokumente nuk shkruan se Ëmbla është autike”.

Tregon raporte mjekësore nga viti 2015, 2018, të cilat thotë se janë të fundit dhe sipas tij dëshmohet se “Ëmbla është nuk është autike”.

“Ne gjithmonë jemi munduar që të kemi kategorizime për Ëmblën. Por të gjitha raportet tregojnë se Ëmbla është me Doun sindrom të lehtë, as të mesëm dhe të rëndë, por të lehtë”, shprehet më tej Ademi.

Hodhi poshtë edhe deklaratën ku thotë Taravari se rotacioni Ëmblës është bërë me kërkesë të prindërve të saj, e jo të prindërve të nxënësve me të cilët ka mësuar ëmbla me një klasë dhe deklaratën se Ëmbla ka sulmuar nxënësit e tjerë.

“Ëmbla vazhdimisht ka qenë nën shoqërimin e asistentes arsimore. Ajo një asnjë moment nuk ka deklaruar se Ëmbla ka sulmuar ndonjë fëmijë. Ai është trillim që bëhet tash si kundër-reagim që të mbulojnë gabimet dhe lëshimet e veta, si shkollë, si mësuese, si prindër dhe në fund të edhe institucioni Komunë del në mbrojtje të këtyre padrejtësive. Pse, për të mbrojtur drejtorin? Ne kërkojmë nga kryetari që të tërheqë këtë deklaratë pasi ne kemi dokumente që dëshmojnë se a është Ëmbla agresive apo jo”, tha më tej babai i Ëmblës.

Ai edhe refuzon të takohet me Taravarin, pasi siç thotë, për “180 shkallë ka ndryshuar qëndrimin”.

Ndërkaq për takimin e sotëm, ku nuk morën pjesë prindërit e Ëmblës, babai i saj tha se ishin të zënë me presidentin e shtetit, Stevo Pendarovski i cili sot kishte vizituar Ëmblën në shtëpi.

“Në vizitë, në shtëpi kishim presidentin dhe kaluam shumë bukur. Më duket se presidentin nuk e lëndoi dhe presidenti e pa se Ëmbla nuk është agresive”, përfundoi Ademi./TV21

TË FUNDIT
19 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
25 minuta
Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!
26 minuta
Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë
2 orë
Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re
3 orë
Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Osmani: Mosrespektimi i vullnetit kthen “shumicën” para Marrëveshjes së Ohrit!
19 minuta
Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë
1 ditë
Ditën kur mbushi 17 vite granata ia mori jetën Jonuz Zymberit (VIDEO)
1 ditë
Myftiu i Beogradit thotë se kombi serb nuk është gjenocidal: Serbia ime nuk e meriton këtë
10 orë
Zyrtarë të KFOR-it negociuan për tërheqjen e sulmuesve në Banjskë, zbardhet dokumenti
1 ditë
Policia e Maqedonisë thotë se e arrestoi, Fero duke shijuar kafe në Shkup

LEXO MË SHUMË

xhevdet hajredini ali ahmeti

Hajredini: BDI ka mbetë me vetëm 8 deputetë

micotakis mitsotakis

Mitsotakis: Shkupi dhe Tirana vetëm mund të përfitojnë me raportet e mira me Athinën!

Makron Macron

Macron: Unë me të vërtetë mendoj se Evropa jonë mund të vdesë

arben taravari

Taravari tregon se si do të punohet në Qeverinë e re

mural shtepia shendetit kumanove

Muralet që i japin ngjyra Maqedonisë së Veriut

Dimitar-Apasiev-007-scaled

Apasiev: Këta që po vijnë janë edhe më të këqinjë se BDI

fronti evropian

Fronti Europian parashtroi ankesë në KSHZ për rivotimin në Zhelinë

nexhmedin spahiu

Spahiu: Isha në Beograd, kondukteri s’mi mori dinarët, tha ‘nuk guxoj prej Albin Kurtit’ (VIDEO)

ukraine

Rusia sulmon një qendër tregtare në Kharkiv, 12 persona humbin jetën, mbi 40 të tjerë plagosen

INFO

NA NDIQ