Babai me dy fëmijë, tre shtetas të Maqedonisë së Veriut me sukses janë evakuuar nga Gaza

Picture of INA
INA

03/11/2023

Gjatë ditës së djeshme, tre shtetas të Republikës së Maqedonisë së Veriut (babai dhe dy fëmijë), në mënyrë të sigurt u larguan nga Gaza dhe të shoqëruar nga ushtruesja e detyrës në Ambasadën tonë në Kajro, Elma Altorok, janë nisur drejt kryeqytetit egjiptian dhe prej atje drejt Maqedonisë së Veriut, njoftoi Ministria e Punëve të Jashtme të Maqedonisë.

“Me ta përmes Rafah është evakuuar edhe nëna e fëmijëve, e cila ka dokument udhëtimi palestinez. Në Gazë ndodhen edhe dy qytetarë tanë. një çift i martuar, të cilët gjithashtu janë të përfshirë në listat zyrtare të evakuimit, por largimi i tyre nga Gaza varet nga rrethanat në terren, respektivisht nga vlerësimi i sigurisë se cila pjesë e Gazës është më e goditur e që si pasojë paraqitet nevoja për evakuim të menjëhershëm të shtetasve të huaj”, sqarojnë nga Ministria e Punëve të Jashtme.

Njoftojnë se Ministria e Punëve të Jashtme, përmes rrjetit të saj diplomatik në Kajro dhe Tel Aviv, qëndron në komunikim të vazhdueshëm me institucionet kompetente të Egjiptit dhe Izraelit, si dhe me qytetarët tanë deri në përfundimin e evakuimit të plotë të qytetarëve tanë.

TË FUNDIT
47 minuta
Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!
49 minuta
Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA
2 orë
Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”
2 orë
Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10
2 orë
Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

ME TE LEXUARA

1 ditë
Përmendën padinë ndaj Drin Ahmetit, Bexheti porosi VMRO-së: Nuk na frikësoni
5 orë
Ministri Taravari realizon edhe një premtim: Deri në fund të vitit do të punësohen 300 specializantë privat
1 ditë
Taravari: BDI kurrë më s’do t’i fitojë zgjedhjet
1 ditë
Siljanovska bisedoi me Vuçiqin
1 ditë
Kryeministri i Malit të Zi propozon hyrjen e partive proruse në qeveri
10 orë
Aderime të reja në ASH në Kumanovë, Taravari: Dyert janë të hapura për të gjithë
1 ditë
Kush do të financojë stadiumin e Tetovës? Kasami shpreson në ndihmën e Qeverisë

LEXO MË SHUMË

IMG_1564-scaled

Ndryshime edhe në Bordin e FIZhT-së! Asnjë shqiptar!

sevim hoxha

Sevim Hoxha, profesoreshë e gjuhës angleze, njëherit edhe këshilltare në Komunën e Çairit i bashkëngjitet Lëvizjes BESA

ASH

Aleanca e Selës: Po luftohen disa kumarxhinj për t’i krijuar terren “kumarxhinjve të pushtetit”

452382115_1050157969799362_925654468935515164_n

Nikolloski: Kërkojmë që paratë për hekurudhën drejt Bullgarisë të ridedikohen për hekurudhë të shpejtë në Korridorin 10

burg

Shkarkohet drejtori i Burgut të Shutkës!

qeveria e maqedonise

Qeveria emëroi disa drejtorë

IMG_0040

Iseni: Do të punoj me përkushtim për sigurinë dhe mirëqenien e qytetarëve

Ixhet-Lutfiu-

Sonte në Tetovë “Diaspora në objektivin e Ixhet Lutfiut”, filmi dokumentar që dëshmon për rolin shqiptarëve në Danimarkë

IMG_0039

Antikorrupsioni/ Punësime gjatë zgjedhjeve – inicohet procedurë kundër një ish zv/ministri?!

INFO

NA NDIQ