Babë e bijë nga Kosova po ndërtonin vila luksoze në Mavrovë, inspektorët ndaluan ndërtimin, por vazhduan

Picture of Iliria News Agency
Iliria News Agency

11/02/2022

Prokuroria Themelore Publike në Gostivar ka ngritur aktakuzë kundër dy personave fizik dhe një subjekti juridik për veprën penale Ndërtim pa leje nga neni 244-a i Kodit Penal, përcjell Vecer.

Të paditurit, babë e bijë, shtetas të Republikës së Kosovës, si dhe subjekti  juridik, ku  vajza ka qenë menaxhere, në periudhën prej datës 10.07.2021 deri më 20.09.2021, pa leje ndërtimi të lëshuar nga organi kompetent, filluan ndërtimin e tetë vilave  në fshatin Leunovë, komuna e Mavrovës dhe Rostushës.

Objektet e forta ndërtimore, rreth 200-300 metra nga liqeni, janë evidentuar gjatë një kontrolli nga një inspektor ndërtimi, gjatë të cilit investitorët janë urdhëruar të ndalojnë aktivitetet e ndërtimit. Pavarësisht kësaj, ata kanë vazhduar të ndërtojnë objektet në kundërshtim me ligjin.

TË FUNDIT
1 orë
Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore
2 orë
VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij
2 orë
Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur
3 orë
Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...

ME TE LEXUARA

1 ditë
Mexhiti dhe Mickoski në Samitin e Komunitetit Politik Evropian (EPC Summit) në Londër
22 orë
Kasami në takimin e parë të punës me Koçoskën flasin mbi decentralizimin e komunave
3 orë
Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve...
1 ditë
Imeri: Koalicioni VLEN siguron 30 milionë euro për komunat shqiptare
9 orë
Rama nga Londra: Shqipëria do të mikpresë vitin tjetër Samitin e Komunitetit Politik Europian
2 ditë
Arrestimi i veteranit të UÇK’së, Ambasadori Qehaja: S’ka rrezik për dorëzimin e Blerim Ramadanit në Serbi
1 ditë
“Më e lehtë me miqtë”- Vuçiç ndan foton me Ramën dhe Orban nga samiti në Britani

LEXO MË SHUMË

Xhabir Deralla, CIVIL

Xhabir Deralla merr Çmimin e Solidaritetit për Gazetarët nga Evropa Juglindore

IMG_4516

VIDEO/ “Oh zot”- Gruaja e Faton Hajrizit me një reagim prekës për vrasjen e tij

IMG_4516

Detaje të reja nga vrasja e Faton Hajrizit, ja ku ishte fshehur

Stuhia Ballkan

Pasdite në disa pjesë të Maqedonisë priten stuhi me reshje të dendura të shiut, erë të fuqishme dhe breshër

najcevska

Najçevska reagon ndaj VLEN pas promovimit të 30 milionë eurove për komunat shqiptare: Po e ndajnë vendin sipas fiseve…

IMG_4516

Faton Hajrizi vritet në Serbi, dalin pamjet nga vendi i ngjarjes

besar durmishi

Durmishi: Mbështetje financiare prej 80 milionë denarë për ndërmarrjet mikro, të vogla dhe të mesme, për zejtarët, për vendosjen e standardeve HALLALL dhe ISO dhe projektet për zhvillimin e sipërmarrësisë

IMG_4512

Arrihet marrëveshja PVD-PDSH për bashkëqeverisje në Preshevë

vjosa-osmani

Osmani takon kryeministrin e Holandës, diskutojnë për forcimin e partneritetit

INFO

NA NDIQ