Bajden edhe zyrtarisht konfirmohet kandidat i demokratëve për president të SHBA-ve

0

Nominimi i ish-nënkryetarit të ShBA-ve Xhoe Bajden si kandidat i demokratëve për zgjedhjet presidenciale edhe zyrtarisht u konfirmua, njoftojnë burime amerikane, shkruajnë “B92” dhe “Bota Sot”.

Ai në nëntor do të ballafaqohet me presidentin aktual Donalt Tramp në zgjedhjet presidenciale të 3 nëntorit në kohën e krizës së pandemisë që vazhdon, kolapsit ekonomik dhe trazirave sociale.

Bajden ka tubuar gjithsejtë 1.991 vota të delegatëve në zgjedhjet partiake të mbajtura në 7 shtete federale në Kolumbia.

Ai ka kaluar pragun e nevojshëm për konfirmim tri ditë pas fillimit të zgjedhjeve në shtete pasi për shkak situatës votat kanë rritur më ngadalë.

“Pata nderi që të garoj mes një grupi të figurave me vlerë të Partisë Demokratike që kemi pasur ndonjëherë dhe jam krenar se në zgjedhje dalim unik” thotë Bajden në kumtesë.

Duke u ndërlidhur me çështjet aktuale, Bajden tha se “ këto janë kohë të vështira të historisë amerikane” dhe nënvizoi se “politika e Tramp po sjell ndarje” që nuk është zgjidhje transmeton AP.

“Shteti ynë ka nevojë për udhëheqje, udhëheqje që mund të na bashkojë” tha Bajden.

Nënkryetari i ShBA-ve në kohën e Obames kishte mbetur kandidati opcional që nga tërheqja e kundër kandidatit senatorit Sanders në prill.