Bakiu: BDI-ja po ofendon 107 mijë shqiptarë që votuan për VLEN-in

Picture of INA
INA

30/05/2024

Bashkim Bakiu nga koalicioni VLEN, thotë se negociatat për formimin e Qeverisë me VMRO-DPMNE-në po shkojnë drejt finalizimit. Në një prononcim për gazetën LAJM, Bakiu tha se vendi do të ketë Qeverinë e re në 10 ditët e para të muajit të ardhshëm.

“Negociatat shkojnë në drejtimin e duhur. Një pjesë e negociatave, zgjedhja e kryetarit të Parlamentit nga radhët e VLEN-it, kryetar i parlamentit shqiptar u realizua. Shpresojmë se ditëve të në vijim mandatari do ta merr mandatin dhe deri nga mesi ose 10 ditëshi i parë i muajit të ardhshëm do të rrumbullaksohet edhe çështja e emrave ose dikastereve dhe formimi I Qeverisë”, tha Bakiu për gazetën LAJM.

Lidhur me akuzat e BDI-së, se VLEN-I po shkel legjitimitetin politik të shqiptarëve duke negociuar për hyrje në Qeverinë e re pas fitur zgjedhjet, Bakiu tha se BDI-ja po përdorë ofendime të ulta ndaj 107 mijë shqiptarëve që votuan për kolaicionin e partive opozitare shqiptare.

“VLEN-i ka qenë i vetmi opsion politik i pastër shqiptar. Është nënçmim të thuash se nuk e keni legjitimitetin e votave shqiptare ku VLEN-i si koalicion mori 107 mijë vota. Pastaj kritikat që i bënin se bëjmë festa sikur serbët, mendoj se janë ofenduese nga 107 mijë shqiptarëve. Mendoj se legjitimiteti është i pastër”, tha Bakiu për gazetën LAJM.

TË FUNDIT
57 minuta
Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet
2 orë
E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë
2 orë
Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime
3 orë
Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë
3 orë
Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

ME TE LEXUARA

1 ditë
Gashi: Bota demokratike e ka për obligim që mos të lejojë refugjatët duke ikur nga mizoria e luftës
2 ditë
Taravari cakton zëvendësin e tij dhe ka një mesazh për gostivarasit
13 orë
Në Tetovë dhe Shkup ende po sanohen dëmet nga moti i ligë
1 ditë
Orhan Murtezani merr funksionin e ministrit për Çështje Evropiane
5 orë
Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike
1 ditë
Kryeministri Mickoski dhe ministrat e tij morën detyrat dhe nisën punën
2 ditë
Xhaferi sot do t’ia dorëzojë funksionin e kryeministrit Hristijan Mickoskit

LEXO MË SHUMË

Menduh Thaci

Menduh Thaçi: Në momentin që largohemi nga tavolina e dialogut, Maqedonia destabilizohet

kuvendi-i-rm-dasdasd-800x445

E zbulon MPB-ja! Kërcënimet ndaj gjykatësit kushtetues, i ka bërë një ish deputet në Kuvendin e RMV-vë

studenti-univerzitet-sv-Kiril-i-Metodij-6

Shteti ju siguron bursa për studime jashtë vendit, por jo dhe punësime

Screenshot_11-28-780x439

Të mbjellat tërësisht të shkatërruara në Maqedoni, bujqit apel qeverisë që t’u dalë në ndihmë

Kuvendi Parlamenti maqedonise

Janë miratuar ndryshimet në Ligjin për Energjinë në Maqedoninë e Veriut

Mucunski stoltenberg

Mucunski: Mbetemi një anëtar i besueshëm i NATO-s me një kontribut të rëndësishëm për paqen globale

pushk-gjahu

Zbatimi i ligjit për armatim në RMV: Një sfidë për sigurinë publike

Çështja e sallave kirurgjike në seancë të qeverisë, Taravari emëron 9 drejtorët e rinj të klinikave në Shkup

burgu-idrizove

Ndërroi jetë i burgosuri që u rrah në Idrizovë, Prokuroria nis hetimet

INFO

NA NDIQ