Bakoyani: Marrëveshja e Prespës është realitet dhe nuk do të ndryshojë

Picture of INA
INA

02/07/2024

Ish-kreu i diplomacisë greke dhe motra e kryeministrit Kyriakos Mitsotakas, Dora Bakoyani ka thënë mëngjesin e sotëm se marrëveshjet ndërkombëtare nuk ndryshojnë dhe nuk pësojnë ndryshime, e pyetur për qëndrimin e saj për Marrëveshjen e Prespës, transmeton Zhurnal.mk

“Shkupi është në një pozitë të vështirë sot sepse nuk po përballet vetëm me Greqinë, por edhe me të gjithë komunitetin ndërkombëtar,” tha Bakojani në një paraqitje të ftuar në një emision debati televiziv grek.

Lidhur me Maqedoninë dhe kritikat e ish-kryeministrit të Greqisë, Andonis Samaras, i cili i bëri thirrje Mitsotakis që të përgatisë një tërheqje nga, siç thotë ai, “Marrëveshja e rrezikshme kombëtare e Prespës”, ​​Bakoani tha:

“Gjatë regjimit të Samaras, ministri i jashtëm i atëhershëm, Evangelos Venizelos, foli në emër të qeverisë së atëhershme në OKB dhe tha se Greqia është për përcaktimin gjeografik, erga omnes, ashtu siç ka qenë qëndrimi i përhershëm i Greqisë që nga dita kur ka ndodhur vendimi të Samitit të NATO-s në Bukuresht. Le ta përfundojmë historinë – ky është realiteti dhe nuk ndryshon”, tha ndër të tjera Bakojani.

TË FUNDIT
5 orë
CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President
9 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
9 orë
Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale
14 orë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
14 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

ME TE LEXUARA

16 orë
Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!
18 orë
MPB me apel: Kujdes nga mashtruesit që ju lajmërojnë në telefon dhe luajnë rolin e policëve
15 orë
VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët
18 orë
VLEN: BDI dhe satelitët e saj vazhdojnë të shpifin
15 orë
I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!
18 orë
LIVE/Kjo është gjendja në pikat kufitare, pritje dhe kolona
14 orë
Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar
18 orë
Kush mund ta zëvendësoj Bajdenin, 5 kandidatë në lojë, Harris më e preferuara
14 orë
VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

LEXO MË SHUMË

Biden

CNN zbulon prapaskenat, ja kur e mori Joe Biden vendimin përfundimtar për t’u tërhequr nga gara për President

FB_IMG_1721587620945

Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut

Biden

Presidenti Joe Biden tërhiqet nga gara presidenciale

mickoski djali

LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!

vmro-bdi

VMRO-DPMNE: BDI kur s’është në Qeveri për të vjedhur, krijon çështje etnike dhe ndarje

Aksidenti-600x360

Aksident i rëndë në autostradën Tetovë-Shkup, 4 të lënduar

moti Vapa nxehti temperaturat

I nxehti ekstrem në vend/ Java e ardhshme sjell uljen e shumpritur të temperaturave!

vlen

VLEN formoi një organ tjetër të përbashkët

adnan azizi

Azizi: Ruani paratë për avokatët që duhet tu mbrojnë për krimin, mos i harxhoni për politika ditore!

INFO

NA NDIQ