Balancuesi do të zëvendësohet me ligj, Taravari: Brenga ime është migrimi, e jo nëse në ligj do të qëndrojë 25% apo 30%

Picture of INA
INA

03/07/2024

Arben Taravari nga VLEN në Daily Click në TV21 tha se me kryeministrin Hristijan Mickoski kanë arritur marrëveshje që Balancuesi të mos hiqet, deri në përpilimin e një ligji për përfaqësimin adekuat dhe të drejtë nëpër institucione.

Taravari njoftoi se në këtë ligj shqiptarët do të përfaqësohen me vetëm popullatën rezidente, pa mërgatën.

“Ne rezident në Maqedoni si shqiptarë, në regjistrimin e fundit të 2021-shit jemi 25%, në përgjithësi në total me ato jorezident, jemi diku 30 për qind, dmth shqiptarët në Maqedoni janë 1/3 apo 1/4 e popullatës, me këtë lëvizje, migrim të popullatës që ndodh në Maqedoni, besoni se edh emaqedonasit zvogëlohen, edhe shqiptarët zvogëlohen. Unë e kam më tepër brengën e largimit, migrimi, sesa në Balancues, apo në Ligj do të qëndrojë 25, apo 30 për qind”, theksoi Taravari në Daily Click.

https://www.facebook.com/TV21Videos/videos/354942420966312/?ref=embed_video

TË FUNDIT
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
4 orë
Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius
14 orë
Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi
17 orë
Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

ME TE LEXUARA

21 orë
Një serbe e plagosur në autostradën Negotinë-Demir Kapi, ishte përleshur fizikisht me bashkëshortin e saj në makinë
2 orë
Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë
21 orë
Një foshnje e braktisur në sheshin e Velesit, kalimtari i rastit e dërgoi në spital
2 orë
Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë
21 orë
BDI porosi VLEN-it: I keni kaluar vijat e kuqe, do të përballeni me rezistencën e çdo shqiptari
21 orë
26 zjarre në 24 orët e fundit në Maqedoninë e Veriut
21 orë
Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc
21 orë
Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit
21 orë
Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

LEXO MË SHUMË

Tabanoc kufi

Pritjet kufitare, ja sa po pritet në Tabanoc dhe Bogorodicë

BDI Ali Ahmeti

Tre rezolutat e miratuara nga Mbledhja e përgjithshme e BDI-së me preambulë

moti Vapa nxehti temperaturat

Mot me diell dhe temperatura deri në 42 gradë Celsius

ali ahmeti

Çka vendosi BDI në Gostivar, flet Arbër Ademi

Arben Fetai Qeveri

Fetai: E shndërruan shtetin në kazino me qiell të hapur

bilall kasami

Tetova më në fund sheh dritë në fund të tunelit, qytetarët thurrin elozhe për Bilall Kasamin

natasha gaber

Dorëhiqet drejtoresha e Akademisë për Gjykatës dhe Prokurorë, shkak presioni politik

kameramedia

Sindikata e Gazetarëve të RMV-së: Ndalini konferencat për media në ambient të hapur në mes të valës së të nxehtit

Tabanoc kufi

Rritet fluksi i hyrje-daljeve në Tabanoc

INFO

NA NDIQ