Balancuesi për përfaqësimin nuk hiqet, por avancohet në ligj

Picture of ina-online
ina-online

08/07/2024

“Balancuesi nuk po shfuqizohet, por po avancohet në një ligj të drejtë përfaqësimi”, deklaroi zëvendëskryeministri i parë dhe ministri i Mjedisit dhe Planifikimit Hapësinor, Izet Majiti, duke komentuar largimin e popullatës jorezidente nga balancuesi.

Sipas tij, balancuesi nuk hiqet, por promovohet dhe kjo do të jetë në cilësinë e një ligji për përfaqësim të drejtë. “Pra, do të jetë në interes të shtetit multikulturor dhe multietnik të Maqedonisë së Veriut”, tha Mexhiti.

Partitë opozitare të shqiptarëve akuzojnë se qytetarët që nuk jetojnë në vend po diskriminohen. LSDM-ja reagon se me miratimin e ligjit në fakt vetëm e transformon, por nuk e shfuqizon mekanizmin që shkaktoi reagime në vitet e kaluara. Me ndryshimet e balancuesit janë hequr qytetarët jorezident në shifrat e regjistrimit të popullsisë, ashtu që shqiptarët bashkë me popullatën jorezidente është rreth 30 %, ndërsa me popullatën rezidente mbi 25.6%. (INA)

TË FUNDIT
47 minuta
Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat
54 minuta
Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive
58 minuta
Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro
2 orë
“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës
2 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

ME TE LEXUARA

1 ditë
LSDM: 20 000 euro për udhëtimin komod të Mickoskit dhe ministrave në Uashington!
2 orë
Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji
1 ditë
Nga 30 zjarre të hapura, 9 vatra janë ende aktive
20 orë
Mexhiti në mesin e mërgimtarëve:Ju po mbani gjallë frymën e atdheut
2 orë
Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg
1 ditë
“Ujësjellës dhe Kanalizim”: Përdoreni ujin për pije, jo për t’i “flladitur” oborret e rrugët!
8 orë
Maqedonia e Veriut do të rris numrin e fluturimeve me çmime të ulta

LEXO MË SHUMË

kazino

Goditen dy kompani të lojrave të fatit në Maqedoni, i merren licencat

zjarr

Në Maqedoni ka 7 zjarre aktive

Mickoski Mexhiti

Kryeministri Mickoski merr rrogë 2.280 euro, ministrat dhe zv/ministrat 1.870 euro

burg

“Edhe Pablo Escobar rrinte në burg, këta jo”/Pandov: Mungonin 11 të burgosur në burgun e Shutkës

policia

Arrestohet një person nga Likova, i dënuar me mbi pesë vite burg

sedat-750x430-1

Sedat Rushani drejtor në Byron për Metorologji

cezme-uji

Aksion për pagesën e borxheve të ujit pa llogaritje të interesit deri më 31 korrik

taravari-arbennn

Taravari: Deri në fund të vitit nuk do të ketë rritje të pagave në shëndetësi

arben taravari

Taravari: BDI kishte 22 vite për të implementuar idetë

INFO

NA NDIQ