Ballkani i Hapur ose Procesi i Berlinit?

Picture of ina-online
ina-online

01/07/2023

Shkruan: Muhamed Halili

Qëmoti dihet se procesi i Berlinit i inicuar r në vitin 2014 nga ish kancelarja gjermane Angela Merkel është paramenduar si një format i takimeve vjetore midis BE-së dhe Ballkanit perëndimor. Samiti i këtij viti kishte për qëllim përforcimin e bashkëpunimit midis vendeve të Ballkanit perëndimor dhe Bashkimit evropian që duhet të rezultojë me dinamizimin e reformave evropiane.
Mesazhi i parë ii dërguar nga Berlini ishte se regjioni, në veçanti pas agresionit rus ndaj Ukraninës, i takon Unionit, dhe i dyti ishte se rgjioni duhet t’i se vendet e regjioni patjetër duhet t’i tejkalojnë konfliktet e ndërsjella.
Në Samitin e fundit u nënshkruan tre marrëveshtje për mobilitet të cilat parashohin lëvizjen e qytetarëve me letërnjohtime në vendet e regjionit,gjegjësisht hapsirës ballkanike.
Krijimi i Procesit të Berlinit në opinioni ballkanik është interpretuar si një synim i BE-së që ta ngadalsojë dinamikën e integrimit të Ballkanit perëndimor në BE duke penguar deri në mosrealizim anëtarsimin e plotë të vendeve të Ballkanit në BE.
Si të tilla u interpretuan edhe propozimet e presidentit francez Makron për zgjërimin e BE-së pasiqë të bëhen reformat e brendëshme të BE-së dhe krijimin e një trupi të ri politik për bashkëpunim politik, ose thjeshtë thënë krijimin e Bashkimit politik europian.
Në Ballkan qëmoti (që pas luftës së Dytë Botërore) kanë ekzistuar plane për krijimin e regjioneve gjeostrategjike ekonomike: Tito atëbotë mendonte të krijojë Jugosllavinë e Madhe nëgjiun e së cilës do të ishin Shqipëria dhe Bullgaria por që kjo nuk u realizua pasi qe kundërshtuar nga Stalini.
Pas shkatërimit ë Jugosllavisë, me insistimin e Millosheviq, u krijuar RSJ, një federatë mes Serbisë dhe Malit të ZI. Pastaj edhe kjo u shkatërrua. Planifikohej që pjesë e asaj federate të jetë edhe Maqedonia, por këtë ne e kundërshtuam.në mënyrë kategorike.

Pas kësaj ëndërruam të bëhemi pjesë e asaj që ështënë vendet skandinavike: Këshilli nordik. Ose diçka e ngjajshme midis Belgjikës, Holandës dhe Luksemburgut-Beneluks. Për këtë hasëm në xhelozinë e vendeve skandinave dhe baltike të cilat në vitin 2021 themeluan regjionin e quajtur Baltoskandi
Pas themelimit të procesit të Berlinit, tre liderë të tre vendeve ballkanike si Rama, Vuçiq dhe Zaev në Novi Sad të Serbisë në vitin 2019 e krijuan Mini-Shengenin ballkanik. Synimi ishte intensifikimi i bashkëpunimit ekonomik dhe ndërdoganor midis vendeve të Ballkanit Perëndimor me qëllim të uljes së tensioneve politike.

Kryeministri shqiptar Edi Rama lëvdohej se ai si lider shtatëlartë (mbi 2 metra i gjatë!) kakrijuar një proekt minor Mini-Shengennë mënyrë të zhvillohet ekonomia dhe është dëmi i vërtetë, thoshte ai, se kosovarët nuk e dijnë se ç’ është politika dhe nuk iu bashkangjitën Ballkanit të Hapur.

Përndrzshe, sipas Ramës, do të uleshin tensionet midisSerbisë dhe Kosovës.

Tash në atë pjesë të Ballkanit si rezultat i Ballkanit të Hapur “të suksesshëm” ushtria e Vuçiq është në gatishmërinë më të lartë ushtarake, përfaqsuesi iBE-së për politikë të jashtme Borel e lutë Vuçiq ta ulë gatishmërinë ushtarake kurse Kurtin e lutë që të organizojë zgjedhje të parakohëshme lokale në Veriun e Kosovës.

E keqja e kësaj është se të dy refuzojnë. Çfarë orili luan Ballkani i Hapur në këtë serial të krizave dhe mosmarrëveshtjeve?

Krijuesit e këtij procesi më në fund duhet të pajtohen me faktin se Ballkani iHapur është proekt i dështuar i cili jo vetëm që nuk funksionon por edhe nuk ekziston ose ekziston vetëm në mënyrë fiktive.

Sikur Ballkani i Hapur të ekzistojne realisht, nuk do të kishte nevojë ushtria serbe të kidnaponte dhe paraburgoste policët kosovarë në teren të shtetit tjetër (Kosovës) dhe nuk do të kishte nevojë për lirimin e policëve kosovarë të intervenojnë Borel, Lajçak dhe Eskobar.

Kryeministrja serbe Brnabiq deklaroi se Ballkani i Hapur është proekt origjinal serb dhe se Serbia deri më tash ka pasur dobinë më të madhe ekonomike.

Sikur ky të ishte proekt me të vërtetë i suksesshëm bashkësia ndërkombëtare nukdo ta shpallte Ballkanin perëndimor për zonë më të rezikshme, në të cilën gati çdo ditë lindin rreziqe për destabilizimin e Evropës.

BE në Samitine këtyre ditëve me rastin e përfundimit të kryesimit të Suedisë me BE nga Vuçiq dhe Kurti kërkuan shpërkallëzimin e gjendejs në Veriun e Kosovës/

Nga ana tjetër Vuçiq parreshtur ëndërron dhe flet për botën serbe.

Për Ish kryeministrin maqedonas Zoran Zaev nuk kishte tjetër zgjidhje: edhe Procesi i Berlinit edhe Ballkani i Hapur. Thoshte se do të kursejmë shumë kohë gjatë kalimit të kufinjëve. Në Tabanocë,në vend të 7 orëve “gastarbajterët” tanë tash presin 10 orë për ta kaluar kufirin. Sa për bashkëpunimin ekonomk me shtetet përreth bujqit e Maqedonisë ankohen për plasmanin e prodhimeve të tyre bujqësore dhe për çmimin e lartë të prodhimit dheçmimin e ultë të shitjes së prodhimeve në Open Ballkan. Politikanët lëvdohen për bashkëpunimin e ngushte politik midis shteteve përderisa odat ekonomike nuk mëshehin d.shprimin e tyre.

Si të shkohet më tej ? Si të shkohet më shpejtë në BE?

SI TË “GJEJMË FORMA TË REJA TË INTEGRIMIT”?

Maqedonia tashmë gati një vit të tërë është e ngarkuar me detyrën e Komisionit evropian që t’i plotësojë kushtet shtesë të “propozimit francez” për ndryshime kushtetuese nën diktatin bullgar,,icili propozim më vonë u bë propozim i BE-së, si kusht për nisjen e bisedimeve për anëtarsim të Maqedonisë në Union.

Pushteti dhe opozita këto ditë filluan ta përkrzejnë gjuhën gjermane nga kolekcioni “gjermanisht me 100 leksione”. Dilema është a është njësoj të thuhet
“pas kësaj punë qëndroj unë” ose të thuhet “unë garantojë”. Përgjigje kësaj pyetjeje portparoli i kancelarit Shollz do të mund të jep pas disa viteve kur do të kristalizohen dilemat gjermane midis zgjërimit të BE-s menjëherë ose gjetjes së “një mënyre të re të integrimit tëBallkanit perëndimor në Bashkimin Evropian, debat ky i hapur këto ditë në CDU, siç në Algemanje Cajtung shkruan gazetari injohur Martens.

Pas akuzave të LSDM drejtuar VMRO-së se partitë motra gjermane të “koleksionit” parti popullore në Parlamentin Evropian nuk e përkrahën rezolutën për gjuhën maqedonase në Bundestagun gjerman kz “garancion” i Sholy dhënë kryeministrtit Kovaëevski në opinion u lansua si triumf i përcaktimit për sukses të ndryshimeve kushtetuese, kusht ky pa të cilin nuk mundet ecje përpara drejt integrimeve evropiane.

Athua kjo për të cilën shkruan Martens është e ngjajshme me diskutimin e Makron në forumin e sigurisë në Bratisllavë më 31 maj se “statusi kvo-ja e tashme nuk është zgjidhje” por edhe zgjërimi i shpejtë me anëtare të reja nuk është gjithashtu zgjidhje. Makron me atë rast theksoi se tu përgjigjesh aspiratave për anëtarsim të plotë të vendeve të Evropës Lindore dhe Ballkanit duhet “të gjinden shumë forma”.Athua shprehja “të gjehen shumë forma tëi ntegrimit” është identike me ate që e tha Makron para 4 vitesh:Me Ballkanin qëllimi nuk është një proces i zgjërimit.Ajo është një zgjedhje e ciklit të investimeve në planin ekonomik, arsimor, gjuhësor të këtyre vendeve. Kjo është një agjendë strategjike të cilën duhet ta kemi me partnerët tanl, por jo edhe domosdo me anëtarë të ardhëshëm të Unionit” (Frédéric Says-franceinfo)
Në lidhje me të sipërshënuarën konsideroj se pikërisht këtu gjindet dilema jonë: në mënyrë stoike të qëndrojmë në rrugën tonë drejt integrimeve evropiane pa rezultate në sistemin gjyqësor dhe me një gjyqësi të fundosur në humnerë, me prokurorë të korruptuar deri në fyt; me prokurorë dhe gjykatës të korruptuarë për të cilët madje edhe ambasadorët e huajhaptazi filluan të kërkojnë dorëhjekje si dhe me rritjen e ditëpërditshme të kriminalitetit ekonomik, rritjen e korrupcionit, nepotizmit e një vendi ku ministra, deputetë, liderë të partive, me një fjalë funskionarë të larrë politik, rruajnë të drejtën e punësimit të grave të tyre, djemve dhe vajzave, me pa shkollë ose me pak shkollë, disa si prokurorë disa si gjykatës, disa si administratorë në ndërmarrje tejet profitabile kurse qytetarët e thjeshtë të lusin politikanët për punësimin e fëmijve të tyre të cilët nga pamundësia të gjejnë punë në vendin e tyre marrin rrugën për gurbet.

Këtu ndërpriten shpresat tona. I ashtuquajturi “revolucion kulturor i laramishëm” një simbol i rrëzimit të qeverisë me laps në dorë dhe me hudhjen e koktejeve molotov mbi institucionet e shtetit dështoi. E rrëzuam njerën Familje dhe e instaluam një Familje tjetër më të madhe, më të korruptuar.

Të rinjtlë , fëmijë të funkcionarve të lartë kënaqen me të mirat e shtetit. Fëmijët e
njerëzve të zakonshëm kanë ikur tashmë nga vendi ityre i lindjes me një emër të ndryshuar gjeografik dhe disa prej tyre netët i kalojnë duke fjetur në stacionet e trenave dhe autobusëve të Evropës Plakë duke kërkuar një copë buke për familjet e tyre. Një pjesë e tyre janë gjindurdhe kanë gjetur punë dhe nuk do të tkhehen më kurrë.

Në Maqedoni po “lind” një gjeneratë e re biznismenësh të talentuar në përmasa evropiane që bëjnë biznes madhor “pa asnjë denar”!!!

TË FUNDIT
16 orë
Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?
2 ditë
Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!
4 ditë
Propaganda për të nxirë bregdetin shqiptar!
4 ditë
Të jetosh në mesin e derrave!
5 ditë
Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

ME TE LEXUARA

16 orë
Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

LEXO MË SHUMË

Eduard Zaloshnja

Sa ortodoksë e katolikë banojnë në Shqipëri?

Kim Mehmeti2

Shqiptarët shtohen, e Plazhi i Madh i Ulqinit mbetet saç ka qenë!

naser-pajaziti

Propaganda për të nxirë bregdetin shqiptar!

dijana toska

Të jetosh në mesin e derrave!

Orban Putin

Orban krijoi pakënaqësi me takimin me Putin e Xi, A mund t’i hiqet Hungarisë Presidenca e Këshillit të BE-së?

Kim Mehmeti

Pyet Shqipëria thuajse nuk e dinë: Ku janë kosovarët, pse n’ pushim nuk vijnë?!

Arben Fetai

Arben Taravari dhe UÇK-ja

himara

Nacionalizmi politik, Himara mbi 85% shqiptare e Tavo vs. Gjikuria

etem xheladini

Vallë, aq e vështirë të sigurohet idetinteti etnik, kulturor e gjuhësor, për dy popujt shumicë në Maqedoninë e Veriut

INFO

NA NDIQ